Ana SayfaDünyaABD Başkanlık Tartışmaları: Trump neden yükselişte?

ABD Başkanlık Tartışmaları: Trump neden yükselişte?

HABER MERKEZİ – ABD’de başkanlık seçimlerine kısa bir süre kala adayların televizyon tartışmalarına itirazlar yükseliyor. Donald Trump ‘sadist milliyetçilikle’ eleştirilirken, Hillary Clinton ise ‘statükoculukla’ itham ediliyor. İki adaylı seçim yarışında Trump’ın neden yükselişte olduğu ise merak edilen sorular arasında.

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak olan Başkanlık seçimi için adayların yarışı hız kazandı. Demokratik Parti adayı Hillary Clinton ile Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump arasında süren rekabet, düzenlenen televizyon tartışmalarında sertleşirken toplumsal çevrelerden itirazlar yükseliyor.

Televizyon tartışmaları ne kadar şeffaf?

60’lı yıllardan bugüne seçimlerden önce düzenlenen televizyon tartışmalarını 1976 yılında Kadın Seçmenler Birliği düzenlemiş, 1988 yılında tartışmaların “toplumun gözünü boyamaktan öteye geçmediğini” beyan ederek çalışmadan çekilmişti.

1988 yılında Demokratik Parti ve Cumhuriyetçi Parti ortaklığında kurulan Başkanlık Tartışmaları Komisyonu (CPD) günümüzde halen tartışma programlarını düzenleyen kurum. Tartışmalara bu iki parti dışında üçüncü taraflar alınmazken CPD’nin tartışmalara katılacak adayların belirlenmesinde uyguladığı resmi baraj ise ülke genelinde %15’in üzerinde oy almış olmak.

Open Debates’in karşı kampanyası

Başkanlık yarışında hiçbir adayın dıştalanmaması için tartışmaların antidemokratik pratiklerden ve iki parti arasındaki gizli anlaşmaların tekelinden kurtarılıp çok adaylı açık oturum formunda yapılmasını savunan Open Debates (Açık Tartışma) grubu şeffaflık ve katılımcılık için geniş çaplı bir kampanya yürütüyor.

Open Debates, 2012 yılında yaptığı mektup ve e-posta kampanyasıyla CPD’nin 10 sponsor kurumundan 3’ünün tartışma programına verdiği desteği çekmesini sağlamıştı.

2 adaya dair yorumlar

İki adaylı seçim yarışına dair toplumcu analizler şöyle:

Kırsalda yaşayan güneyli, yoksul ve eğitim olanaklarından yoksun bırakılmış beyaz kesimler ile ekonomik krizlerle yaşam standartları ve çalışma koşulları kötüleşen kentli orta sınıf beyaz Amerikalılar Donald Trump’ın ‘popülist, rövanşist ve sadist milliyetçi’ şeklinde eleştirilen söylemi etrafında toplanıyor.

Uluslararası ilişkilerde savaş ve askeri müdahale tehditlerini kullanmakla itham edilen Demokratik Parti adayı Hillary Clinton ise kariyerist ve statükocu olarak değerlendiriliyor.

Trump neden yükselişte?

Geçtiğimiz yıllarda başarıya ulaşan Verizon grevi, Wisconsin direnişi, Occupy (İşgal) hareketi ve Black Lives Matter (Siyahların Hayatları Önemlidir) gibi Amerika sol hareketlerinin statükoya alternatif geliştirememesi Trump’ın yükselişinde önemli bir etmen olarak işaret ediliyor.