Ana SayfaDünyaABD’den Musul operasyonu açıklaması

ABD’den Musul operasyonu açıklaması

Musul’un IŞİD işgalinden kurtarılması için başlatılan operasyona ilişkin açıklamada bulunan ABD’nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, “Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova gönüllülerinin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

HABER MERKEZİ – Irak’ın en büyük ikinci kenti olan Musul’un IŞİD işgalinden kurtarılması için günlerdir beklenen operasyon başlatıldı.

ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk twitter hesabından operasyona ilişkin açıklama yaptı.

‘Bu tarihi operasyonda olmaktan gurur duyuyoruz’

McGruk, “Bu gece Başbakan İbadi, IŞİD teröristlerinin elinde geçen iki karanlık yılın ardından Musul’un kurtarılması için büyük operasyonu başlatma emri verdi.Kahraman Iraklı güçlerin, Kürt peşmergelerin ve Ninova gönüllülerinin yolunu Tanrı açık etsin. Bu tarihi operasyonda sizinle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Bir dönüm noktası’

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da konuya ilişkin açıklama yaptı. Carter, “Bu, IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılması kampanyasında bir dönüm noktası. ABD ve uluslararası koalisyonun geri kalanı, önlerindeki zorlu savaşta Iraklı güvenlik kuvvetlerini, Peşmerge güçlerini ve Irak halkını desteklemeye hazır. Iraklı partnerlerimizin ortak düşmanımızı yeneceklerine, Musul’u ve Irak’ın geri kalanını örgütün nefret ve gaddarlığından kurtaracaklarına inanıyoruz” dedi.

Previous post
Musul operasyonu başladı... Irak Başkanı İbadi: ‘Zafer vakti geldi’
Next post
Uluslararası Kadın Müzeleri Konferansı İstanbul'da