Ana SayfaGüncelErdoğan’dan Musul açıklaması: Ya nasıl girmeyeyim?

Erdoğan’dan Musul açıklaması: Ya nasıl girmeyeyim?

Musul operasyonuna ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Alakası olmayanlar giriyor. Operasyonda da, masada da olacağız” dedi.

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musul’un IŞİD işgalinden kurtarılması amacıyla peşmerge ve Irak ordusu tarafından başlatılan Musul operasyonuna ilişkin konuştu.

Irak Başbakan’ı İbadi’nin “Türk askeri operasyonda yer almayacak” açıklamasına değinen Erdoğan, “Ya nasıl girmeyeyim? 350 kilometre sınırım var benim. Alakası olmayanlar giriyor. Neymiş Bağdat onlara ‘gel’ demiş. Arzu ederlerse Misak-ı Milli’yi okurlar. Operasyonda da, masada da olacağız” dedi.

“Türkiye’nin olmadığı bir operasyonda doğa bilecek neticelerden biz sorumlu değiliz” diyen Erdoğan, Başika’daki askerlerin geri çekilmeyeceğini söyledi. Erdoğan, “Kimse bizden Başika’dan çıkmamızı beklemesin. Biz oradayız ve DEAŞ’a karşı her türlü operasyonları yaptık” diye konuştu.

“Fırat Kalkanı” operasyonu ile ilgili ABD’nin Türkiye’ye verdiği sözleri tutmadığını söyleyen Erdoğan şu şekilde konuştu: “Bunlar sözünü tutmayınca biz de gereğini yaptık. Bu sabah bile kendilerine bu iletildi. Hala sözünüzde durmadınız, orayı YPG ile PYD’den temizlemezseniz sizinle ortak hareket edemeyiz. Stratejik iki ortağız, bizimle hareket etmeyeceksin, terör örgütüyle hareket edeceksin. Hukuk çiğneniyor, uluslararası hukuk ayaklar altına alınıyor.”

Previous post
Musul Operasyonu başladı: Ezidilerin durumu ne olacak?
Next post
'Aranızda Kalmadı': Magazinin 'Kürk Mantolu Madonna'yla imtihanı