Ana SayfaGüncelHurşit Külter yaşıyor: ‘Polislerden kaçtım, kamuoyu sayesinde hayattayım’

Hurşit Külter yaşıyor: ‘Polislerden kaçtım, kamuoyu sayesinde hayattayım’

134 gündür akıbeti bilinmeyen DBP Şırnak İl yöneticisi Hurşit Külter, Irak Kürdistan Bölgesi'nin Kerkük kentinde ortaya çıktı. Külter, 13 gün boyunca gözaltında kaldığını, polislerin elinden kaçtığını ve kamuoyundaki yoğun tepki nedeniyle gözaltında öldürülmediğini söyledi.

HABER MERKEZİ – Kendisinden 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamayan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter Kerkük’te ortaya çıktı.

Kerkük’te bir basın toplantısı düzenleyen Hurşit Külter, aylardır yaşadıklarını anlattı.

Külter, toplantı sırasında ilkin aylardır akıbeti konusunda mücadele yürüten kamuoyuna teşekkür ederken, akıbetine dair açıklamayı geç yapmasının nedeninin “içinde bulunduğu güvenlik koşullarının buna elverişli olmamasından” kaynaklı olduğunu dile getirdi.

27 Mayıs günü gözaltına alındığını ve yaklaşık 13 gün boyunca gözaltında tutulduğunu söyleyen Hurşit Külter, 13 gün boyunca bir binanın bodrumunda tutulduğunu, fiziki ve psikolojik işkenceye maruz kaldığını ve kendisine ajanlık dayatıldığını ifade etti.

Ölümle tehdit edildiğini belirten Külter, kamuoyundaki yoğun tepki nedeniyle gözaltında öldürülmediğini söyledi.

DBP Şırnak il yöneticisi, tutulduğu bodrum katından binanın bir üst katına çıkarıldıktan sonra nasıl kaçıştığını ise şu sözlerle anlattı:

“Ben binadan çıktıktan sonra kaçtığımı fark ettiler. Arkadan vurup öldürmek ya da yakalamak istediler. Ama ben kaçıp kurtuldum. Şehir içinde saklandım. Aileye ya da basına ulaşacak bir imkan aradım ama bulamadım. Bu süre 40-45 gün boşaltılan evlerin içinde saklandım. Sonra şehir içinde direnenlere denk geldim ve şehirden çıktım. Çıktıktan sonra bazılarının yardımıyla iki aylık bir sürede ancak buraya ulaştım.”

Külter, kendi akıbeti için mücadele yürüten Cumartesi Anneleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası kuruluşlara teşekkür ettiği açıklamasında, “Eğer ben bugün yaşıyorsam kesinlikle benim için mücadele edenlerin sayesindedir” dedi.

Anne Külter: Oğlum için mücadele edenlere teşekkürler

Aylar sonra oğlundan ilk haberi alan Külter’in annesi Kerime Külter, “Aylardır kendisinden haber alamıyorduk; bana yaşadığını, televizyonlara konuştuğunu söylediler” dedi.

Anne Külter, sevincini aktarırken başta Cumartesi Anneleri olmak üzere “Oğlum için mücadale eden herkese teşekkür ederim” diye konuştu.

Ne olmuştu?

27 Mayıs’ta “BÖF” adlı, özel harekatçılara ait olduğu düşünülen bir Twitter hesabından, Hurşit Külter’in gözaltına alındığına dair fotoğraflar paylaşılmış, daha sonra bu paylaşım geri çekilmiş ve hesap saatlerce askıya alınmıştı.

Hurşit Külter’in ise ailesine gönderdiği son mesajında etrafının sarıldığını ifade ettiği ve “Hakkınızı helal edin” dediği belirtilmişti.

Avukatların başvurusu üzerine Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Külter’in gözaltında olmadığı yanıtını verirken; Şırnak Valiliği de Külter’in gözaltında olmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştı.

İHD’li avukatlara 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı “Bu isimde birisi gözaltında değil” demiş; HDP’li vekillerin Külter’in akıbetiyle ilgili Bakanlar ve Başbakan’a yönelttiği sorular da yanıtsız bırakılmıştı.

Yanıtsızlıklar karşısında avukatlar BM’ye başvuru yapmış, İHD’de ise 3 Haziran’da AİHM’e başvuruda bulunmuştu.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, 23 Haziran’da İçişleri Bakanlığı’nın bir mülkiye müfettişini bu konunun araştırılması ve incelenmesiyle ilgili görevlendirdiğini söylemiş, ancak Bakan Işık’ın bahsini ettiği bu incelemeye dair herhangi bir açıklama yapılmamıştı.