Ana SayfaDünyaMusul’da 8 köy IŞİD’den kurtarıldı: 6 peşmerge hayatını kaybetti

Musul’da 8 köy IŞİD’den kurtarıldı: 6 peşmerge hayatını kaybetti

Musul’u kurtarmaya dönük operasyonunda şu ana kadar 8 köy IŞİD'den alındı. Operasyonda 6 peşmerge hayatını kaybetti 14 peşmerge de yaralandı

HABER MERKEZİ – Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’un IŞİD’den geri alınmasına yönelik askeri operasyon başladı. Irak ordusu ve peşmerge güçlerinin yürüttüğü uluslararası koalisyonun da havadan destek verdiği operasyon kapsamında peşmerge güçleri Xazır Cephesi’nde ilerliyor.

Peşmerge şu ana kadar 8 köyü IŞİD’den kurtardı. Kontrolün sağlandığı bazı köyler şöyle:  Biçük (Küçük Bedene), Keberli, Kani Heram, Esquf ve Ercel köyleri ve Zerde Dağı etekleri.

Çatışmalarda peşmerge güçleri şu ana kadar 6 kayıp verdi. Tarıp Mame Ebe, operasyonda yaşamını yitiren ilk peşmerge oldu. Peşmerge Güçleri Sağlık Sorumlusu Şamal Cabar Yaver yaptığı açıklamada, şu ana kadar 6 peşmergenin yaşamını yitirdiğini, 14 peşmergenin de yaralandığını duyurdu.

Keberli köyünü kontrol altına alan peşmerge güçleri köyün içinde arama tarama çalışmaları yaparken, için girdikleri bir okulda bir bomba patladı. Patlamada yaşamını yitiren olmazken çok sayıda peşmerge yaralandı.

IŞİD Musul’u 2014’te ele geçirmiş, örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi bu gelişmenin ardından “halifeliğini” ilan etmişti. Kent, örgütün Suriye’deki Rakka kentiyle birlikte iki ana ‘kalesinden’ biri. Örgüt, Musul dışında Irak’taki diğer büyük kentlerden daha önce çıkarılmıştı. Musul’un kurtarılmasının IŞİD’in yenilmesinde önemli bir adım olacağı belirtiliyor.

Previous post
'Aranızda Kalmadı': Magazinin 'Kürk Mantolu Madonna'yla imtihanı
Next post
Kış geldi: Dayanışma Örgüsü 'ilmek ilmek barışı örüyor'