Ana SayfaPolitikaYıldırım: Bağdat’ın açıklamaları tehlikeli ve kışkırtıcı

Yıldırım: Bağdat’ın açıklamaları tehlikeli ve kışkırtıcı

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığının "işgalci" olarak tanımlanmasına tepki gösterdi, "Bağdat'ın açıklamaları fevkalade tehlikeli ve kışkırtıcı" dedi. Yıldırım, Irak hükümetinin izniyle ülkede bulunan koalisyon güçlerine bağlı ülke askerlerinin varlığına işaret ederek de "ABD, Rusya, 60 küsür ülkeden orada mücadele eden var" diye konuştu.

HABER MERKEZİ – Başbakan Binali Yıldırım, Irak Başbakanı Haydar el-Abadi’nin Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığına karşı yaptığı açıklamalara dair konuştu.

Başbakan Yıldırım, el-Abadi’nin “Türk askeri kendini piknikte sanmasın” sözlerinin sorulması üzerine, “Piknik’te olduğunu kim söylüyor. Asker piknik yapar mı? Asker görev yapar. Bizim askerimiz de orada görev yapıyor. Dünyanın başının belası DEAŞ’le mücadele yapıyor” yanıtını verdi.

“Bu mücadeleyi Suriye’de, Irak’ta yapan sadece biz değiliz” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

“Bütün ülkeler yapıyor, BM yapıyor. ABD, Rusya, 60 küsür ülkeden orada mücadele eden var. Bağdat’ın bu ve buna benzer açıklamalarını fevkalade tehlikeli ve kışkırtıcı buluyorum. Bugün gitmiş değil bizim askerimiz oraya. Uzun zamandan beri oradadır. Orada da çok anlamlı, faydalı çalışmalar yapıyor. Bizim Irak’a hasmane, düşmanca bir tutumumuz yok. Bölgenin huzur bulması için çatışmaların önlenmesi için sorumluluk taşıyoruz. Bağdat hükümeti buna takılacağına, yıllardır bağrında beslediği ve Türkiye’nin canını yakan terör örgütüne karşı yapacağı bir şey varsa önce onu yapsın sonra konuşsun ”

Irak’ın BM’ye çağrısı

“Irak, neden bu açıklamaları yapıyor? Bunun nedenini müsaade edin de zamanı gelince söyleriz” de diyen Yıldırım, Irak’ın Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırmasıyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“Olabilir, herkes BM’yi toplantıya çağırabilir, ama BM keşke dünyanın sorunlarını çözebilecek iradeye sahip olsa. 5 tane daimi üyenin maalesef her zaman dediği oluyor. 196 ülke ona boyun eğmek zorunda kalıyor. Onun için BM’nin güvenilirliği gün geçtikçe daha fazla sorgulanıyor. Mutlaka yeniden yapılanmaya ihtiyacı var BM’nin.”

Ankara-Bağdat krizi

TBMM’den geçen sınır ötesi harekat tezkeresi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Musul’a kimse giremez” sözlerinin ardından Irak’la Ankara-Bağdat hattı daha da gerilmişti.

Irak Meclisi Musul yakınlarındaki Başika’da bulunan askeri birliği nedeniyle Türkiye’yi ‘işgalci’ ilan etmeye hazırlandığını açıklarken, Ankara da Irak Meclisi’nin bu kararını ‘şiddetle protesto edip’ kınamıştı.

Öte yandan IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonda görevli ABD’li komutan Albay John Dorrian, Irak topraklarında bulunan Türk askerinin koalisyon güçlerine dahil olmadığını açıklamıştı.

Albay Dorrian, “Türk ordusu izinle gelmemiştir ve illegaldir” demişti.