Ana SayfaGüncelDBP: 12 Eylül’de Diyarbakır’a albay atadılar, bugün ise kaymakam gönderdiler

DBP: 12 Eylül’de Diyarbakır’a albay atadılar, bugün ise kaymakam gönderdiler

HABER MERKEZİ – DBP, Diyarbakır’a kayyum atanmasına tepki amacıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Diyarbakır, tarihinde iki kez kayyum gördü. Biri 12 Eylül’de Kenan Evren döneminde, şimdi de AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), bugün partinin merkez binasında düzenlenen basın toplantısıyla

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına tepki göstermek amacıyla Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), eş başkanlar Sebahat Tuncel ve Kamuran Yüksek’in katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Burada konuşan Kamuran Yüksek, Diyarbakır DBP belediyesine kayyum atanmasını eleştirdi ve bugünkü baskıların 12 Eylül darbesi dönemine benzediğini ifade etti.

Diyarbakır’a 12 Eylül’de de kayyumlar atandığını anımsatan Yüksek, “Diyarbakır, tarihinde iki kez kayyum gördü. Biri 12 Eylül’de Kenan Evren döneminde, şimdi de AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminde” dedi.

İki dönemi kıyaslayan Yüksek, şunları söyledi:

O zaman Diyarbakır Belediyesi’ne bir albay atadılar. Bugün de Ankara’dan bir kaymakam gönderip yönetmek istiyorlar. İki dönemde de anlayış da amaç da aynıdır. 12 Eylül’de sivil toplum örgütleri, basın nasıl kapanıyorsa şimdi de öyle kapanıyor. Bugünler, geçmişteki günlerden hiçbir farkı yok. Kürt halkının sesini duyuracak her basın kuruluşu kapatılıyor. Bu dönemi de darbe dönemi olarak nitelendiriyoruz.

Son bir yılda 2 bin 700 üyemiz tutuklandı. 27 belediyemize el konulmuştur. Böylesi bir durumda demokrasiden bahsetmek mümkün değildir.

Diyarbakır halkının seçtiği Gültan Kışanak ve Fırat Anlı hukuksuzca gözaltına alınıp tutuklandı. Bu darbe değil midir? Bunu da herkes görmeli ve bilmelidir. Biz AKP’nin darbesine karşı direnişimizi yükselteceğiz.

Toplantıda konuşan Sebahat Tuncel ise “Halkın onayını ve desteğini almayan AKP halkın iradesini zorla almak istiyor. Asıl darbenin ikinci ayağı da DBP’li belediyelerine el koyarak devam ettirmek istiyor” dedi.

Partisinin 30 ve 31 Ekim’de yaptığı Parti Meclisi ve Merkez Yürütme Kurulu toplantılarını anımsatan Tuncel, “Önümüzdeki süreci bir hamle süreci olarak nitelendirmiştik” dedi.

Tuncel, belediyelere yönelimler karşısında duracaklarını ifade ettiği konuşmasında “Bu, hepimizin görevi” diye konuştu:

Biz evlerde sokaklarda, tarlada, fabrikada olacağız. Ev çalışması, halk buluşması yapacağız. Demokrasi güçleriyle, sağlık, eğitim, basın emekçileriyle birlikte çalışacağız. Kürt ulusal birliğini her alanda sağlamak için yan yana duracağız.

DBP’yi fiilen bitirmek isteniyor. Dün Mardin bugün Elazığ’da ev baskınları oldu. Bir aya yakındır arkadaşlarımız gözaltına alındı. Gözaltına aldınız diye çalışmayacak mıyız? Bir kişi de kalsak çalışmaya devam edeceğiz.

Previous post
Fidan Ataselim: Başbakan'ın "Mırıldanırsın" sözü tahliyenin yolunu açtı
Next post
Saray'da Erdoğan-Bahçeli görüşmesi