Ana SayfaGüncelGazeteci Oktay ve Akgül’e sosyal medya paylaşımı cezası: 4’er yıl hapis

Gazeteci Oktay ve Akgül’e sosyal medya paylaşımı cezası: 4’er yıl hapis

HABER MERKEZİ – Nusaybin’de sokağa çıkma yasağı döneminde haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan ve haklarında ‘örgüt üyeliği’ ve ‘örgüt propagandası’ iddialarıyla dava açılan gazeteciler Meltem Oktay ve Uğur Akgül hakkında sosyal medya paylaşımlarından dolayı 4 yıl hapis cezası verildi.

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının sürdüğü dönemde haber takibi yaptıkları sırada gözaltına alınan kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabirleri Meltem Oktay ve Uğur Akgül’e açılan dava Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Akgül ve Oktay’ın avukatı duruşmada hazır bulundu.

“Örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddialarıyla yargılanan Akgül ve Oktay hakkında hazırlanan iddianamenin okunmasının ardından mahkeme kararını açıkladı.

Oktay hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasına dair verilen tanık ifadelerine itibar edilmeyen mahkemede üyelik için herhangi bir somut delilin bulunmamasından kaynaklı beraatine kararı verdi.

Mahkeme, “örgüt propagandası” suçlamasından ise Oktay hakkında Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar nedeniyle 4 yıl ceza verdi.

Aynı mahkeme heyeti, Akgül hakkında da sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlar sebebiyle propaganda iddiasıyla 4 yıl hapis cezası verirken, adli kontrol uygulaması da kaldırıldı.

Gazeteci Oktay ve Akgül, mahkemenin kararını temyize götüreceklerini söyledi.