Ana SayfaDünyaWSJ: AB üyesi ülkeler Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını tartışacak

WSJ: AB üyesi ülkeler Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını tartışacak

HABER MERKEZİ – Wall Street Journal gazetesi, AB üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanlarının Türkiye ile müzakerelerin dondurulmasını tartışacaklarını yazdı.

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanları, Pazartesi günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de Türkiye ile müzakerelerin durdurulması gündemiyle toplanacak.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yer alan bu habere göre bakanlar toplantısı öncesi AB’ye üye ülkeler arasında bir bölünme de söz konusu.

Bazı ülkeler mültecilerin geri kabulü anlaşması ve IŞİD’e karşı yürütülen mücadeleyi etkileyeceği gerekçesiyle ‘müzakereleri durdurma’ kararına sıcak bakmıyor.

Öte yandan WSJ haberinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker’ın “İdam cezasını geri getirmediği takdirde Türkiye ile anlaşmaları sonlandırmak büyük bir diplomatik hata olur” sözleri ve Çarşamba günü yayınlanacak İlerleme Raporu’nun taslağına ilişkin ayrıntılar da yer alıyor.

Habere göre taslakta, 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası yaşanan hukuk süreci hatırlatılarak, “40 bine yakın kişinin gözaltına alındığı, neredeyse 140 bin kişinin işlerinden atıldığı, 4 bin civarında enstitü ve iş yerinin kapatıldığı ve bunlara devlet tarafından el koyulduğu” ifadesi yer alıyor.

Öte yandan WSJ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müzakereleri durdurmayı düşündüğü de hatırlatılıyor.

Erdoğan’ın, “Türkiye’yi 53 yıldır kapıda bekleten Avrupa Birliği’nden ne bekleyebiliriz ki? Kendimizi kandırmayalım. Biz kendi göbeğimizi keseriz” sözlerine yer veriliyor.