Ana SayfaDünyaAlmanya’daki TIR saldırısının şüphelisi İtalya’da çatışmada yaşamını yitirdi

Almanya’daki TIR saldırısının şüphelisi İtalya’da çatışmada yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Berlin’de 12 kişinin hayatını kaybettiği saldırının faili olarak aranan Anis Amri’nin İtalya’da polisle girdiği çatışmada yaşamını yitirdiği bildirildi.

24 yaşındaki Tunuslu Anis Amri, Almanya’nın Berlin kentinde Pazartesi akşamı Noel pazarına TIR ile düzenlenen saldırının faili olarak aranıyordu.

Şüpheli Anis Amri’nin, İtalya’nın Milano kentinde polisle girdiği çatışma sonucunda hayatını kaybettiği açıklandı.

Açıklama, İtalya İçişleri Bakanı Marco Minniti başkent Roma’da bu sabah düzenlediği basın toplantısında yapıldı. Minniti, yerel saatle 03.00’de Milano’da devriye gezen bir polis ekibinin olağan kontrol için durdurduğu Anis Amir’in silahını çıkararak ateş etmesi üzerine çatışma çıktığını ve Amri’nin vurularak yaşamını yitirdiğini belirtti.

Minniti, Amri’nin kimliğini soran polislere ateş ettiğini ve bir polisin de yaraladığını belirtti.

İtalya İçişleri Bakanı, “Yapılan incelemeler sonrasında öldürülen kişinin, Berlin’deki terör saldırısının şüphelisi olan Anis Amri olduğu belirlendi” dedi.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de dün saldırıda kullanılan TIR’ın üzerinde Amri’ye ait parmak izinin bulunduğunu açıklamıştı.

Almanya Federal Başsavcılığından yapılan açıklamada da olayla ilgili olarak İtalyan makamları ile iletişime geçildiği kaydedildi.

Almanya’daki TIR’la yapılan saldırıda 12 kişi yaşamını yitirmiş, 18’i ağır olmak üzere 49 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıyı ise IŞİD üstlenmişti.

Previous post
Putin: Rusya-Türkiye ilişkilerinin bozulmak istendiğine ikna olmaya başladım
Next post
Libya uçağı kaçırıldı: Yolcuların tamamı serbest