Ana SayfaGüncelAYM Başkanı: Adalet herkese her konuda eşit davranılmasını gerektirmez

AYM Başkanı: Adalet herkese her konuda eşit davranılmasını gerektirmez

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan “Adalet herkese her konuda eşit davranılmasını gerektirmez” dedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi’nin Yüce Divan Salonu’nda gerçekleşen konferansta konuştu, ‘adalet’ tanımı yaptı.

Son dönemki saldırılara dikkat çeken Arslan, ‘teröre karşı Türkiye’nin demokratik hukuk devleti kararlılığını sürdürmesi gerektiğini’ ifade etti ve şunları söyledi:

Adalet herkese her konuda eşit davranılmasını gerektirmez. Tersine, farklı durumdakilere eşit muamele bazen adaletsizliğe yol açabilir. Mevlana’nın dediği gibi, ‘Suyu ağaca verdiğinizde adalet, dikene verdiğinizde zulüm olur.’ Bu nedenle adalet her şeyi yerli yerine koymaktır, herkese hak ettiğini vermektir.

Arslan ayrıca sadece 15 Temmuz darbe girişiminin ardından AYM’ye 60 bin başvuru olduğunu, bu sayının toplamda 80 bin olduğunu belirtti:

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önündeki 47 ülkeden gelen ve bir yargısal birime sevk edilen başvuru sayısının 75 bin 200 olduğu düşünüldüğünde, nasıl bir iş yüküyle karşı karşıya kaldığımız daha iyi anlaşılacaktır. AYM’deki başvuru sayısı, AİHM’in önündeki 47 ülkeden gelen başvuru sayısının üzerindedir.

Previous post
Türkiye'de Tor ağı engellendi
Next post
YÖK: Üniversiteye giriş sistemine yönelik herhangi bir çalışma yapılmadı