Ana SayfaEkoloji‘Ayşe Teyze’ anlattı: Hür kızım, sırtıma çantamı atıp geziyorum

‘Ayşe Teyze’ anlattı: Hür kızım, sırtıma çantamı atıp geziyorum

HABER MERKEZİ – Dünya seyahati fotoğraflarıyla fenomen haline gelen 60 yaşındaki Ayşe Kurucu, gezilerini anlattı.

Gezi fotoğraflarıyla sosyal medyada fenomen olan ve kendisine ’Hür kız’ diyen 60 yaşındaki Ayşe Kurucu, gezdiği 25 ülkeyi anlattı.

Ayşe Kurucu’nun çok da iyi olmayan maddi durumu, dünyayı gezmesine engel olmadı.

Fotoğraf makinesine ’Canım kızım’ kendisine de ’Hür kız’ ismini takan 3 çocuk ve 6 torun sahibi ‘Ayşe Teyze’, karyolasının altında valizinin hazır olduğunu, İspanya, Japonya ve Çin’e de gitmek istediğini söylüyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Kurucu, kendisini sosyal medyada fenomen kılan olayı ise şöyle anlatıyor:

Temmuz ayında Ayder Yaylalarına geziye gitmiştim. Bir yere tırmana tırmana çıkınca ayağım burkuldu. Tur otobüsü de merkezdeydi. Biraz oturup dinlendim ancak ayağım acıdığı için bir çiftin aracına otostop çektim. Çok tatlı, genç bir çiftti. Sohbet ettik. İnerken fotoğraf makinemi unutmuşum.

Otele gelince fark ettim ve içim acıdı. Makineye acımadım ama 15 yılda gittiğim onlarca ülkenin fotoğrafları vardı. Bir daha oralara gitme imkanım yoktu.

O fotoğrafların manevi değeri yüksekti. Şimdiye dek fotoğrafları hiçbir yere de aktarmamıştım. Arabalarına bindiğim çift fotoğrafları internete vermiş ama benim bir hafta önce haberim oldu. Meşhur olmuşum. Fenomen olmuşum. Turdan tanıştığım bir arkadaşım internette görünce benim numaramı Tülin Hanımlara vermiş. Beni o şekilde buldular ve makinemi getirdiler.

Onlar benim ikinci çocuklarım oldu. Onları çok sevdim. Makinemi getirdikleri için çok mutlu oldum, çok şaşırdım. O makine benim arkadaşım gibi. Bir sürü hatıramız var.

Gezmeyi çok sevdiğini ve bugüne dek 25 ülke gezdiğini belirten Kurucu, gezgin olma hikayesini ise şöyle anlatıyor:

Hacca gitmeyi çok istiyordum ama maddi durumum iyi değildi. Bir tanıdığımın damadının tur şirketi varmış. Beni onunla tanıştırdı ve Hacca gittim. Tur şirketi sahibi Ahmet Bey ile irtibatımı hiç kesmedim ve onun sayesinde bir sürü şirketle tanıştım. Çevremde yurt dışına gitmek isteyenleri o şirketlere yönlendiriyorum ve bana indirim yapıyorlar. Geri kalanı da kredi kartına taksitle gidiyorum. Çevrem de beni destekliyor. Gezerken bir sürü arkadaş edindim, yeni yerler gördüm, kültürleri tanıdım.

Kurucu, gençlere ve yaşıtlarına da bir tavsiyede bulunuyor:

Gençler evde oturmasın. Hayat bir kere verilmiş bir sermaye. Hayat dondurulmaya gelmez. Hayat akıp gidiyor. Elim ayağım tuttuğu sürede niçin yaşamayayım? Çocuklarım küçükken fırsatım olmuyordu ama şimdi hür kızım. Sırtıma çantamı atıp geziyorum. Valizim karyolanın altında hazır bekliyor.