Ana SayfaDünyaDünya Satranç Şampiyonası: Norveçli ‘asi gençlik’, Putin yandaşı ‘örnek vatandaşı’ yendi

Dünya Satranç Şampiyonası: Norveçli ‘asi gençlik’, Putin yandaşı ‘örnek vatandaşı’ yendi

HABER MERKEZİ – New York’ta gerçekleşen 2016 Dünya Satranç Şampiyonasında 26 yaşındaki Norveçli Magnus Carlsen, bir kez daha dünya şampiyonu oldu.

11-30 Aralık tarihleri arasında New York’ta gerçekleşen 2016 Dünya Satranç Şampiyonasında 3 senedir Dünya Şampiyonu unvanını taşıyan 26 yaşındaki Norveçli Magnus Carlsen, Ukrayna doğumlu olmasına rağmen Rusya adına yarışan yaşıtı Sergey Karjakin’i yenerek tahtın sahibi olmayı hak ettiğini kanıtladı.

Şampiyona, klasik zaman kontrolünde oynanan 12 oyunla başladı. 6-7 saat süren oyunlarda Şampiyon Carlsen’in tahtada yarattığı baskıya karşı üstün bir başarıyla savunma geliştirmeyi bilen Karjakin hakkında satranç basını “Rusya’nın yeni Savunma Bakanı Karjakin olmalı” şakasıyla büyükustayı kutladı.

Klasik oyunların 6-6 eşit skorla sonuçlanması üzerine “eşitlik bozma” turlarına geçildi.

Şampiyonanın eşitlik bozma turları, 4 “hızlı partiden” oluşuyordu. Hamle başına süreye eklenen saniyeler hariç oyuncu başına 25 dakikalık zaman kontrolüyle oynanan oyunlarda Carlsen rakibinin savunmasını kırmayı bildi.

Magnus Carlsen’in şampiyonluk unvanını korumasını sağlayan son hamleler ise şöyleydi:

dia

Tahtada oluşan konumda siyah taşlarla oynayan Sergey Karjakin Vg2# hamlesiyle Carlsen’i mat etmekle tehdit ediyordu. Ancak Carlsen, en üst düzeyde görmeye alışık olmadığımız çok kuvvetli ve etkileyici bir hamleyle vezirini feda ederek inisiyatifini kazanca çevirdi: 50.Vh6+!! ve Siyah terk eder. Çünkü siyah şahı tehdit eden vezir, şah ile alınırsa 51.Kh8#, piyon ile
alınırsa 51.Kxf7# hamleleri siyah şahı mat ederek oyunu bitiriyordu. Bu etkileyici feda hamlesiyle oyunu ve şampiyonayı kazanan Carlsen, satrançseverlere büyük bir gösteri sergilemiş oldu.

Carlsen ve Karjakin: Çatışan tarzlar, çatışan yaşamlar

Dünya Şampiyonu Magnus Carreykjaviklsen, satranç dünyasında dikkatleri üzerine ilk olarak “dahi çocuk” olarak toplamıştı. Henüz 13 yaşındayken dönemin efsanevi dünya şampiyonu Garry Kasparov ile mücadele eden Carlsen, “Satrancın Mozart’ı” olarak anılıyordu.
İlerleyen yıllarda başarılarını sürdüren Carlsen, satranç oynarken ilk amacının “eğlenmek” olduğunu söylüyor, büyükustaların yoğun ve disiplinli çalışma pratiklerini reddediyor, özellikle açılış aşamasında herkes gibi hafızaya ve yoğun hazırlıklara dayalı yaklaşımlar yerine daha çok masada, oyun esnasında geliştirdiği orijinal fikirlerle tahtada mücadele sergiliyordu. Disiplinli çalışmayı reddetmesiyle ve rahat tavırlarıyla tanınan Carlsen, moda dergilerinde boy gösteriyor ve 2013 yılında Cosmopolitan dergisi tarafından yılın en seksi erkekleri arasında gösterildi.

karjakin2016 Adaylar turnuvasında birinci olarak şampiyona meydan okumaya hak kazanan Sergey Karjakin ise henüz 12 yaşındayken satrançta en yüksek kademe olan Uluslararası Büyükusta unvanını kazanan en genç sporcu olarak Guinness rekorlar kitabına girmişti. Kırım doğumlu olan ve senelerce Ukrayna’yı temsil eden Karjakin, 2009 yılında Rus vatandaşlığına geçip Moskova’ya yerleşerek Rusya adına oynamaya başladı. 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi üzerine gazetecilerin sorularına “Ukrayna’da doğmuş olsam da ben bir Rusum. Rusça konuşuyorum, Rusça düşünüyorum, Rusya devletini her konuda tamamen destekliyorum” şeklinde yanıtlar vermişti. Kameralara Putin tişörtüyle poz veren Karjakin, uluslararası turnuvalarda hep birlikte Putin karşıtı pasifist protestolar sergileyen Ukraynalı satranç sporcularının kendisinden beklentilerini sert bir şekilde boşa çıkarmıştı.

Dünya basınında Carlsen’in Karjakin’e karşı zaferi, görünümüyle ve oyuna yaklaşımıyla James Dean’e benzetilen “asi gencin”, Putin’in “örnek vatandaş” ilan ettiği, maddi imkanlar için savaşa biat eden “uslu çocuğa” karşı zaferi olarak kutlandı.