Ana SayfaGüncelEmek Sineması mücadelesinin belgeseli 9 Aralık’ta gösterilecek

Emek Sineması mücadelesinin belgeseli 9 Aralık’ta gösterilecek

HABER MERKEZİ – Tarihi Emek sineması için verilen mücadeleyi anlatan “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” belgeseli 9 Aralık’ta gösterilecek.

Emek Bizim İstanbul Bizim İnsiyatifi’nin yapımını üstlendiği “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” belgeseli, 9 Aralık’ta 8. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’nin açılışında gösterilecek.

Belgeselde Emek Sineması’nın kamu yararı ve kentlilerin söz hakkı göz ardı edilerek yıkılış sürecinde verilen mücadeleyi gözler önüne seriliyor.

Emek Sineması için verilen mücadele sürecini eylemciler ve seyircilerin gözünden aktaran belgesel, eylemcilerin birbirinden habersiz olarak çektiği görüntülerin bir araya getirilmesiyle oluşmuş. 48 dakika süren Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi belgeselinin, 9 Aralık akşamı saat 20:00’de Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek ilk gösterimi ücretsiz olacak.

Ne olmuştu?

1924 yılında Beyoğlu Yeşilçam Sokak’ta Melek Sineması adıyla açılan Emek Sineması ismini perdenin iki yanında yer alan Art Nouveau tarzı melek heykellerinden aldı. 1945 yılındaki iflasın ardından sinema İstanbul Belediyesi’ne oradan Emekli Sandığı’na geçti. Bu tarihte Emekli Sandığı sinemanın işletmeciliğini de alarak adını Emek sineması olarak değiştirdi. 2013 yılında kamuoyunun tepkisine karşın yıkılan Emek Sineması, yıkımının durdurulması için kent savunucuları mücadele başlattı.

Ancak sinemanın yıkımına engel olunamadı. Yıkımın ardından aynı alanda yeni yapılan beş katlı binanın en üst katına yapılan 550 koltuklu yeni Emek Sineması orjinal sinema ile aynı ölçüleri taşısa da taklit bir Emek Sineması olarak niteleniyor.