Ana SayfaGüncelEski CHP’li vekil: Yerinden yönetim Türkiye’nin tek şansı, Kürt sorunu için de umut kapısı

Eski CHP’li vekil: Yerinden yönetim Türkiye’nin tek şansı, Kürt sorunu için de umut kapısı

HABER MERKEZİ – Eski CHP milletvekili Aykan Erdemir, ekonomiden ‘Kürt sorunu’na mevcut krizlerin çözümü için yerinden yönetimin Türkiye’nin tek şansı olduğunu söyledi ve “Kürt sorununda ilerleme sağlamak için elbette bir umut kapısı açılacak” diye ekledi.

ABD’de Georgetown Üniversitesi’nde düzenlenen bir panelde “Başkanlık sistemi ve Türkiye’ye getirecekleri” konusu ele alındı.

Türkiye Çalışmaları Enstitüsü Direktörü Sinan Ciddi’nin moderatörlüğündeki panele, eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa milletvekili Aykan Erdemir ve Dış İlişkiler Konseyi Ortadoğu uzmanlarından Steven Cook katıldı.

Amerikan’ın Sesi‘nde yer alan habere göre, CHP’den 24. dönem milletvekilliği yapan Erdemir, Türkiye’de yönetimin tek elde toplanarak merkezileşmesini eleştirerek adem-i merkeziyetçi yönetimin Türkiye için daha yararlı olduğunu savundu.

Erdemir’in yerel yönetimin önemine vurgu yaptığı konuşması şöyle:

Türkiye’de güçlü, etkili liderlik, gücün tek elde toplanması ve tek adam yönetimiyle karıştırılıyor. Şu anda çoğu insan meseleyi, “Erdoğan’ın yanında mısın yoksa karşısında mı” sorusu üzerinden değerlendiriyor. Benim sorguladığım ise Erdoğan’ı destekliyor olsam bile, güçler ayrılığının, fren ve denge mekanizmalarının olmadığı böylesine feci bir sistemde, başkanlık koltuğuna oturup-oturmaması gerektiği.

Farzedelim, Erdoğan’a şiddetle karşı olan bir başkası başkan oldu. Yine farzedelim ki bu kişi ne hukukun üstünlüğünü ne de güçler ayrılığını umursuyor. Ve tek bir düsturla hareket ediyor. ‘İntikam.’ O insana sadece Avrupa da değil Avrasya’daki en güçlü makamı emanet etmek felakete davetiye çıkarabilir.

Türkiye için adem-i merkezi yönetim daha yararlı. Yerinden yönetimler bir kere Ankara’nın zamanının ve enerjisinin çalınmasını engelleyecek. Çünkü Ankara şu anda İran sınırındaki Kürt köyünden, Yunanistan, Bulgaristan sınırındaki Pomak köyüne kadar her yerde karar verici konumunda.

İkincisi, Kürt sorununda ilerleme sağlamak için elbette bir umut kapısı açılacak.

Üçüncüsü de ekonomik varlığını sürdürebilmek için, yerinden yönetimler Türkiye’nin tek şansı. Eğer Türkiye yatırım kararları yerel düzeyde alınabilirse, birçok bölge karşılaştırmalı avantajlarını kullanabilir.