Ana SayfaGüncelKarlov suikastı sonrası Erdoğan, Çavuşoğlu ve Yıldırım’dan açıklamalar

Karlov suikastı sonrası Erdoğan, Çavuşoğlu ve Yıldırım’dan açıklamalar

HABER MERKEZİ – Rus Büyükelçi’nin Ankara’da suikast sonucu yaşamını yitirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Ortak vurgu ‘suikastın iki ülke ilişkilerini bozmaya yönelik bir provokasyon olduğu’ yönünde oldu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov’un başkentte uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan ilk açıklama geldi.

Erdoğan: Putin ile bir provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz

Erdoğan saldırıyı “İlişkilerimizi bozmaya yönelik bir provokasyon” olarak nitelendirdi.

Erdoğan “Biliyoruz ki bu Türkiye-Rusya ilişkilerini normalleşme sürecini bozmaya yönelik provokasyondur. Bu provokasyona gelmeyecek iradeye sahibiz” değerlendirmesinde bulundu ve “Bu akşamki görüşmede terörle mücadelede sürecine yönelik çok daha güçlü olacağımıza mutabık kaldık” dedi.

Suikastı ‘Türkiye devletine yapılan bir saldırı olarak değerlendirdiğini’ de ifade eden Erdoğan, “Putin ile bir provokasyon olduğu konusunda hemfikiriz” dedi.

Erdoğan devamla da şunları söyledi:

Ortak soruşturma komisyonu kuracağız. Buralardaki güvenlik tedbirleri alınmıştır. Gerekli adımlar atılıyor.

Rusya ile ilişkilerimiz çok önemli. Bu ilişkiyi bozmaya çalışanlara sesleniyorum: Beklentileriniz boşa, boşa bekliyorsunuz. Bizler kararlı bir şekilde mutabakatımızı ortaya koyduk.

Bir kez daha Rusya Büyükelçisi Andrey Karlov’a yapılan saldırıyı nefretle kınıyorum. Biz Rusya Türkiye olarak bu konuda karalıyız.

Rusya-Türkiye başımız sağolsun.

Yıldırım: İlişkilerin zarar görmesine izin vermeyeceğiz

Başbakan Binali Yıldırım da Büyükelçi Karlov’a yönelik saldırıyı kınayarak, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin zarar görmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Son zamanlarda Suriye başta olmak üzere Türkiye’nin Rusya ile bölgede barışı tesis etmeye yönelik çabaları olduğunu söylerken “Bu ve buna benzer olayların, asla ve asla çabalarımızı aksatmayacağı inancını taşıyorum” dedi.

Çavuşoğlu: Rusya-Türkiye ilişkileri hedef alındı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da suikasta ilişkin açıklamasında şunları söyledi:

Rusya-Türkiye ilişkilerini hedef almıştır. Ama hem Rusya tarafı hem biz aynı şekilde bunu vurguluyoruz: Bu tür alçak saldırılar bizim ilişkilerimizi bozamaz.

Rusya-Türkiye ortaklığının bölge için önemini biliyoruz. Sadece iki ülke için değil. Son günlerde Halep’ten insanların kurtarılması ve siyasi çözüm çabalarımız herkes tarafından görüldü. Rus halkı da gördü, bizim vatandaşlarımız da gördü. Rusya’nın tutumunu takdir ettiğimizi de vurguluyoruz. Bu saldırı gerçekten iki ülkenin işbirliğin bozmaya yöneliktir.

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti
  Rus Büyükelçi'ye suikasta ilişkin Rusya ve ABD'den ilk açıklamalar
  Taştekin: Eğer Ruslar Ankara'yı sorumlu tutarsa bu işin sonu felaket olur
Previous post
Almanya'da Noel pazarına TIR'la saldırı: 12 kişi yaşamını yitirdi
Next post
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti