Ana SayfaGüncelKürkçü, ‘Türkiye’den IŞİD’e mühimmat sağlayan 13 şirketi’ sordu

Kürkçü, ‘Türkiye’den IŞİD’e mühimmat sağlayan 13 şirketi’ sordu

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, CAR’ın, IŞİD’in askeri mühimmat kaynaklarına ilişkin yayımladığı raporları hükümete sordu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “Çatışmaların Silahlandırılmasını Araştırma” (Conflict Armament Research – CAR) kuruluşunun, IŞİD’in askeri mühimmat kaynaklarına ilişkin yayınladığı raporları Meclis’in gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle Meclis’e bir soru önergesi veren Kürkçü, CAR’ın Şubat 2016’da “IŞİD tarafından kullanılan el yapımı patlayıcıların kaynağının izini sürmek” başlıklı 107 sayfalık raporu kendi internet sitesinde yayınladığını hatırlattı.

Kürkçü, rapora göre IŞİD tarafından dünyadaki 20 ülkede 51 şirket tarafından üretilen askeri, kimyasal malzeme ile el bombası ve silahın kullanıldığını ifade etti.

20 ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunu dile getiren Kürkçü, Türkiye’deki 13 şirketin IŞİD’in kullandığı malzemelerin üreticisi ya da ithalatçısı olarak gösterildiğine dikkat çekti.

Kürkçü, rapora göre IŞİD’in el yapımı patlayıcı imalatında kullandıkları kimyasal malzemeler için en önemli stratejik geçiş yolunu Türkiye’nin oluşturduğunu kaydetti.

20 ülke arasında Türkiye’nin de bulunduğunu dile getiren Kürkçü, Türkiye’deki 13 şirketin IŞİD’in kullandığı malzemelerin üreticisi ya da ithalatçısı olarak gösterildiğine dikkat çekti.

Kürkçü, rapora göre IŞİD’in el yapımı patlayıcı imalatında kullandıkları kimyasal malzemeler için en önemli stratejik geçiş yolunu Türkiye’nin oluşturduğunu kaydetti ve önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Kasım 2016’da Musul operasyonu sonrasında Karakuş Kenti Gökçeli Mahallesinde IŞİD’e ait silah üretim tesisleri bulunduğu CAR tarafından tespit edilmiştir.

Roket, patlayıcı, mühimmat ve silah bakımında kullanılan gres ve havan mermisi yapımında kullanılan maddelerin Türkiye’de faaliyet gösteren firmalardan temin edildiği, bunun yanı sıra Şubat 2016’da yayınlanan raporla tespit edilen 13 şirkete ait malzemelerin kullanımına devam edildiği anlaşılmıştır.

Kürkçü ayrıca CAR yetkililerinin üretici şirkete ve Türkiye resmi makamlarına ulaşmaya çalıştıklarını ancak bilgi alamadıklarını da belirtti.

Kürkçü, Başbakan Binali Yıldırım’ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

* Aralık 2016’da CAR tarafından hazırlanan raporda fotoğrafları da bulunan maddelerden potasyum nitratın Doktor Tarsa şirketi tarafından dağıtımının yapıldığı ve paketleme numaralarının 18258, 21019, 18745,100427, 12657, 120215, 11407, 240412, 18472 olduğu tespit edilmiş, konuyu firmaya soran bir gazeteciye de “T.C. devletiyle temasa geçilmesi” önerilmiştir. Üretici firmanın da Türkiye’de Toros adı altında faaliyet gösterdiği raporda fotoğraflarıyla yer almaktadır. Bilindiği gibi potasyum nitrat, patlayıcı yapımında kullanıldığı gerekçesiyle hazirandan beri Türkiye’de de satışı yasak olan bir maddedir. Buna göre hükümetiniz IŞİD terör örgütünün kullandığı potasyum nitratın Türkiye’den çıktığına veya ithal edildiğine dair bir araştırma yürütmüş müdür? Yürütmüşse bu araştırmanın sonucu nedir?

* CAR raporunda IŞİD terör örgütünün silah üretim tesisinde Türkiye Şeker Fabrikalarına ait şeker, Metkim firmasına ait alüminyum macunu, Petrol Ofisi’ne ait gres, Canbensan firmasına ait çimento bulunduğu tespit edilerek fotoğraflarına raporda yer verilmiştir. Buna göre söz konusu maddelerin IŞİD terör örgütü tarafından kullanıldığı hükümetinizin bilgisi dahilinde midir? Değilse bu maddelerin IŞİD terör örgütünün eline nasıl geçtiği araştırılmış mıdır? Araştırılmamışsa neden?

* CAR Şubat ve Aralık aylarında raporlanan araştırmayla ilgili hükümetinizden veya bakanlıklarınızdan bilgi ve belge istemiş midir? İstemişse tarafınızdan ilgili kuruma ne zaman ve nasıl yanıt verilmiştir? Verilmemişse hangi gerekçeyle verilmemiştir?

* Conflict Armament Research’ün (CAR) Türkiye’de üretim ve/veya ticaret yapan şirketlerden bilgi ve belge istediği hükümetinizin bilgisi dahilinde midir?

* Hükümetiniz CAR’dan bağımsız olarak IŞİD terör örgütünün kullandığı malzemelerin izini süren bir mali/teknik soruşturma yürütmüş müdür? Yürütmüşse bu soruşturmanın sonuçları nelerdir? Yürütülmemişse neden?

* Hükümetiniz CAR tarafından açıklanan rapora itiraz edecek midir? Edecek ise gerekçesi nedir? Etmeyecekse neden?

CAR

2011’de kurulan ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Conflict Armament Research (CAR) kuruluşu, dünyanın değişik bölgelerinde süren çatışmalarda kullanılan silah ve askeri mühimmatın uzman teknik ekspertizler yoluyla incelenmesini yapıyor.

Kuruluş bu incelemelerinde malzemenin kaynağını, hangi ülkelerde ve firmalar tarafından üretilip sevkiyatının yapıldığını, sevkiyat sırasında hangi yollardan geçtiğini araştırıp belgeleyerek raporlaştırıyor.

Tolga Tanış’ın “DEAŞ’ın Türk malı potasyum nitratları” yazısı

IŞİD’in silah ve bomba yapımında kullandığı kimyasalları Türk şirketlerden aldığına dair iddiaları ilkin Hürriyet yazarı Tolga Tanış gündeme getirmişti.

Tanış yazısında, Türkiye’nin iç savaştan önce en son 2008 yılında gerçekleşen Suriye’ye amonyum nitrat ihracatının 2016 yılına kadar nasıl devam ettiğini ayrıntılarıyla kaleme almıştı.

Yazısında CAR’ın Musul operasyonu sırasında bulduğu IŞİD’in silah üretim tesisinde kullanılan kimyasalların 13 Türk şirket tarafından tedarik edildiğini tespit ettiğini anımsatan Tanış, ulaştığı tedarikçi şirket yetkililerinin bilgileri sadece MİT’le paylaşabileceklerini söylediğini aktarmış ve “devletten bilgi alın” dediklerini aktarmıştı.

Tanış Türkiye’de gündem olan “DEAŞ’ın Türk malı potasyum nitratları” başlıklı yazısının sonuna ise “Sizin bunları bilmeye hakkınız var diye düşündüm” notunu düşmüştü.

  Türkiye'de üretilen kimyasallar IŞİD'e nasıl gitti?
Previous post
'HDP binalarına saldırmak toplumsal barışımızın altına dinamit koymaktır'
Next post
Oğuz Atay'ın 'Tutunamayanlar'ı ilk kez İngilizceye çevrilecek