Ana SayfaGüncelÖzgür Ülke’den Özgür Gündem’e: Bir ‘kırık kapı’ ile 22 yılın özeti

Özgür Ülke’den Özgür Gündem’e: Bir ‘kırık kapı’ ile 22 yılın özeti

HABER MERKEZİ – Özgür Ülke Gazetesi’nin İstanbul ve Ankara bürolarının bombalanmasının üzerinden 22 yıl geçti. Gazetenin geleneğini sürdüren Özgür Gündem’in kapısında ise bugün OHAL mührü var. Kapatılan gazetenin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın evinin polis tarafından kırılan kapısı ise aradan geçen 22 yılda hiçbir şey değişmediğinin fotoğrafı. Ortadan ikiye ayrılan kapının arasına yapıştırılmış 1990’lı yıllara ait gazetelerde yer alan haberlerde değişmeyen şey ise Kürt sorunu.

Özgür Ülke gazetesinin İstanbul Kadırga’daki teknik binası, Cağaloğlu’ndaki merkez bürosu ve Ankara bürosunun 3 Aralık 1994’te uğradığı bombalı saldırının üzerinden 22 yıl geçti.

Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in daha sonra ortaya çıkan “gizli” ibareli belgeyle verdiği “İmha edin” talimatının ardından gerçekleşen eş zamanlı saldırılarda gazete çalışanı Ersin Yıldız yaşamını yitirdi, 23 gazete çalışanı ise yaralandı.

Bombalı saldırının ertesi günü tarihe not düşen ve “Bu ateş sizi de yakar” manşetiyle yayınına devam eden gazetenin geleneği o tarihten bu yana davalar, soruşturmalar ve kapatmalar nedeniyle farklı isimlerle de olsa yayına hiç ara vermedi.

Gazetenin geleneğini sürdüren Özgür Gündem Gazetesi ise aradan geçen 22 yılın ardından tekrar sansürün hedefi oldu. Mahkeme kararı ile Ağustos ayında kapatılan gazeteye yapılan baskında gazeteciler gözaltına alındı, gazetenin Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, yayın danışma kurulu üyeleri yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay tutuklandı.

Kapatılan gazetenin kapısına ise OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi (KHK) ile mühür vuruldu.

özgür gündem

Kızılkaya’nın kapısı: 22 yılın özeti

Gazetenin tutuklanan Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya’nın evine yapılan polis baskınında polisin ortadan ikiye ayırdığı kapı ise aradan 22 yıl geçse de ülkenin değişmeyen fotoğrafı.

Polisin kırdığı kapı hala Kızılkaya’nın dairesinin önünde duruyor.

Kırılırken ikiye ayrılan kapının ortasına daha önceki sahipleri tarafından 1990’lı yıllara ait Hürriyet, Meydan gibi gazete sayfaları yapıştırılmış.

Kapının üzerindeki sayfalardaki haberlerin gündemi ise bugünden farksız: Kürt sorunu.

kapı

Haberlerde tıpkı bugün olduğu gibi Kürt sorunu “operasyonlarla bitiriliyor”.

Haberlerden bazı başlıklar ise şöyle: ‘PKK infazından polis kurtardı’, ‘Kaçıyorlar’, ‘HEP’liyi vuracaklardı’ ‘Türkiye Apo’yu koruyor’, ‘PKK 3 yılda 100 milyarlık iş makinası yaktı’….

Özgür Ülke’nin bombalanmasının 22’inci yılında Kızılkaya’nın evinin önünde duran o kırık kapı da haberler de aradan geçen yıllara rağmen hem dünün hem de bugünün fotoğrafı.

Previous post
13 maddede insanlık olarak hapı yuttuğumuzun resmi - George Monbiot
Next post
Abdullah Gül: Normal hale dönülmeli, AB süreci devam etmeli