Ana SayfaGüncelRus Büyükelçi’ye suikasta ilişkin Rusya ve ABD’den ilk açıklamalar

Rus Büyükelçi’ye suikasta ilişkin Rusya ve ABD’den ilk açıklamalar

HABER MERKEZİ – Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a silahlı saldırıyla ilgili Rusya ve ABD’den açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’i arayarak saldırı hakkında bilgi verdiği bildirildi. Putin, saldırıyı ‘provokasyon’ olarak niteledi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen silahlı saldırıyla ilgili Rusya ve ABD’den ilk açıklamalar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, yaptığı ilk açıklamada ‘değerli bir diplomatın terörist bir eylem sonucunda hayatını kaybettiğini’ söyledi.

Sözcü Zaharova, “Terörizm kazanamayacak, ama biz terörizmle mücadeleyi mutlak biçimde kazanacağız” dedi.

Zaharova, suikastle ilgili olarak Türk yetkililerle temas içinde olduklarını ve kapsamlı bir soruşturma sözü aldıklarını da belirtti.

ABD’den kınama

ABD’den yapılan ilk açıklamada ise saldırı kınandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Kaynağı ne olursa olsun, bu şiddet eylemini kınıyoruz” açıklamasında bulundu.

Kirby, ‘dualarının Rus Büyükelçi ve ailesiyle olduğunu’ ifade etti.

Erdoğan Putin’i aradı

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’i telefonla arayarak saldırı hakkında bilgi verdiğini söyledi.

Putin’den açıklama

Karlov’un öldürülmesinin ardından konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Türkiye’den trajik bir haber geldi. Rusya Büyükelçisi Andrey Gennadyeviç Karlov alçakça öldürüldü” dedi. Putin, “Rusya’nın Türkiye Büyükelçisi’nin öldürülmesi, Türkiye’yle iyi ilişkileri ve Suriye’deki çözümü bozma yönünde yapılan bir provokasyon” diye konuştu.

Putin ayrıca Karlov’un ailesine başsağlığı diledi.

  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti
Previous post
Tutuklu gazeteci Hüsnü Mahalli hastaneye kaldırıldı
Next post
Taştekin: Eğer Ruslar Ankara'yı sorumlu tutarsa bu işin sonu felaket olur