Ana SayfaDünyaSuriyeli göçmenlerin ‘güvenli limanı’: Bir yılda 128 bin kişi Rojava’ya geçti

Suriyeli göçmenlerin ‘güvenli limanı’: Bir yılda 128 bin kişi Rojava’ya geçti

HABER MERKEZİ – Suriye’de 5’inci yılını geride bırakan iç savaşta milyonlarca Suriyeli zorunlu göçe maruz kaldı. Verilere göre yaşanan zorunlu iç göçte Suriyelilerin en fazla tercih ettikleri bölge ise Rojava. 2016 yılında 128 bin 125 göçmenin geçtiği bölgeye, 5 yıl boyunca göç edenlerin sayısı ise 928 bin 125.

Suriye’de 5 yıldır devam eden iç savaş, milyonlarca insanın hem ülke içinde hem de birçok ülkeye göçe zorladı.

Ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalan Suriyeli göçmenlerin büyük çoğunluğu ise Rojava bölgesine geçmeyi tercih ediyor.

Veriler, Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolünde olan Rojava bölgesinin Suriyeli göçmenler tarafından “güvenli liman” olarak görüldüğünü gösteriyor.

Bölgeden yayın yapan Hawar Haber Ajansı, bölgedeki sivil toplum örgütleri ve uluslararası izleme örgütlerinin verilerinden yararlanarak Rojava’ya göçü derledi.

Birleşmiş Milletler Mülteci İşleri Yüksek Komiserliği ve İnsan İşleri ve Ulusal Örgütlemesi Koordinesi Bürosu’nun raporunda yer alan bilgilere göre 2016 yılına kadar toplam 8.7 milyon Suriyeli yurt içinde 4.8 milyon kişi de yurtdışına zorunlu göç etti.

Haberde yer verilen Rojava Demokratik Özerk Yönetimi’ne bağlı İnsani Yardım ve Dayanışma Bürosu’nun verdiği bilgilere göre 2016 başlarına kadar Rojava’nın her üç kantonuna sığınan göçmen sayısı 800 bini buldu.

Bunlardan 200 bini Kobane kantonuna, 290 bini Efrin kantonuna, 310 bini ise Cizir kantonuna yerleşti.

Geriye kalanlar ise imkansızlıklar nedeniyle kanton yönetimleri tarafından kurulan 7 kampa yerleştirildi.

İnsani Yardım ve Dayanışma Bürosu’nun 2016 yılına ilişkin verilerde ise bir yıl içinde başta Halep ve kuzeyi, Rakka, Şehba ve Cerablus’tan olmak üzere 128 bin göçmen Rojava bölgesine geçti.

Iraklı göçmenler de Rojava’da

Verilere göre 9 Mart 2016’da Musul’dan başlayan göç dalgası ile birlikte Heseke kentinin güneyinde, Suriye ile Irak arasındaki sınırda bulunan Hol Kampı açıldı. Bu kampa şu ana kadar 11 bin Iraklı mülteci yerleştirildi.

Başlangıçta hiçbir insani yardım kuruluşunun tanımadığı Iraklı göçmenlerin kaldığı kamplara, daha sonra UNICEF, ARD, ARC, NRS, Mercy Corps, BAN, Mercy Irak ve NPA gibi yardım örgütleri yardım etmeye başladı.

Previous post
2017 asgari ücret açıklandı
Next post
İlkokul öğretmeninden öğrencisine cinsel istismar ve şiddet