Ana SayfaGüncelTaştekin: Eğer Ruslar Ankara’yı sorumlu tutarsa bu işin sonu felaket olur

Taştekin: Eğer Ruslar Ankara’yı sorumlu tutarsa bu işin sonu felaket olur

HABER MERKEZİ – Rus Büyükelçisi’ne yönelik suikasta ilişkin değerlendirmelerde bulunan Fehim Taştekin, “Eğer Ruslar bundan Ankara’yı sorumlu tutmak gibi bir yolu tercih ederse bu işin sonu felaket olur” dedi.

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi’ne başkentte uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetti.

Büyükelçi Andrey Gennadiyeviç Karlov’a saldıran kişi de polisle girdiği çatışma sonrası öldürüldü.

Olayın ardından bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, saldırganın Ankara Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu duyurdu.

Olay henüz sıcakken gazeteci-yazar Fehim Taştekin suikaste ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gazete Duvar’daki yazısında “Ülkenin başkentinde, herkesin gözlerinin üzerinde olduğu bir büyükelçi öldürüldü” diyen Taştekin, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesinin, Rus uçağının düşürülmesiyle kıyaslanamayacak kadar ciddiyet arz ettiğini söyledi.

Suikastın, Rusya ile Türkiye ilişkilerini yeniden rayına oturtmak için çok şeylerin yapıldığı bir sırada meydana geldiğine dikkat çeken Taştekin, “Saldırganın ne tür bağlantıları var bilinmiyor. Mevcut durumda üzerinde durulabilecek tek şey diplomatik misyonun korunması yükümlülüğüdür” dedi.

Taştekin, ‘sorulması gereken hayati sorunun’ ise şu olduğunu kaydetti:

Ankara ile Moskova arasındaki pazarlıkların neticesinde Halep’teki silahlı örgütlerin çekildiği, ardından Türkiye, Rusya ve İran’ın bir çözüm bulmak için Moskova’da bir araya gelmeye hazırlandığı hassas bir dönemde Rus büyükelçisi korunmayacak da kim korunacak?

“Savaş zamanında bile diplomatik temsilciler korunur” şiarının yerine geçecek yeni bir parola tedavüle girmediğine göre mesele gayet ciddidir.

“Ruslar da Türkler gibi bunu Türk-Rus ilişkilerine suikast olarak okumayı tercih ederse mesele çok ciddi bir krize dönüşmeden atlatılabilir. Ama Ankara’nın Moskova’ya borçlu hali her halükarda birkaç kat artacaktır” diyen Taştekin, devamla da şunları ifade etti:

Bu olaydan sonra Ruslar Ankara ile her işlerinde tabir caizse “gemici düğümü” kullanacaktır. Eğer Ruslar bundan Ankara’yı sorumlu tutmak gibi bir yolu tercih ederse bu işin sonu felaket olur. Tüm uluslararası ve bölgesel koşullar, birinci yolun tercih edilmesi gerektiğini salık veriyor. Moskova’dan gelen ilk açıklamalar da Rusya’nın ikinci yolu tercih etmeyeceğine işaret ediyor.

  Rus Büyükelçi'ye suikasta ilişkin Rusya ve ABD'den ilk açıklamalar
  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti
Previous post
Rus Büyükelçi'ye suikasta ilişkin Rusya ve ABD'den ilk açıklamalar
Next post
Almanya'da Noel pazarına TIR'la saldırı: 12 kişi yaşamını yitirdi