Ana SayfaGüncelAf Örgütü’nden Barbaros Şansal için acil eylem kampanyası

Af Örgütü’nden Barbaros Şansal için acil eylem kampanyası

HABER MERKEZİ – Uluslararası Af Örgütü, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle Kıbrıs’tan sınır dışı edilip ardından tutuklan modacı Barbaros Şansal için “acil eylem” kampanyası başlattı.

Modacı Barbaros Şansal, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edildikten sonra Atatürk Havalimanı’nda linç edilmiş ve daha sonra “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçundan tutuklanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü, yetkilileri Şansal’ı derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakmaya ve kendisine yönelik suçlamaları düşürmeye çağırarak “acil eylem” kampanyası başlattı.

Şansal’ın paylaştığını kabul ettiği video mesaj ve Tweet’in ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altında olduğu ve cezai kovuşturmaya konu olması gerektiğini belirten Af Örgütü’nün çağrı metninde şu ifadeler yer aldı:

Barbaros Şansal yılbaşında sosyal medyada, çok sayıda gazetecinin gözaltında olduğu, yolsuzluk ve çocuklara yönelik istismar iddialarının yaygın olduğu bir dönemde insanların yeni yılı kutlamasını eleştirdiği ve en sonunda ‘Bokunda boğul Türkiye’ dediği kısa bir video mesaj paylaştı.

2 Ocak’ta Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilerek Türkiye’ye gönderildi. Barbaros Şansal’ın avukatı Uluslararası Af Örgütü’ne, Kuzey Kıbrıs yetkililerinin kendilerine resmi sınırdışı etme kararını beyan eden bir belge vermediğini ifade etti.

Şansal, 2 Ocak akşam saatlerinde, Atatürk Havalimanı’na varışında polisler tarafından gözaltına alınmadan önce uçağı terk ederken bir grubun saldırısına uğradı.

Avukatı, Uluslararası Af Örgütü’ne fiziksel saldırı sonucu vücudunda kesikler ve yaralar olduğunu ve 4 Ocak itibarıyla henüz saldırıya yönelik cezai soruşturma olmadığını belirtti.

Avukat, saldırıya ilişkin bir videonun internette paylaşılmasının ardından havalimanı personelinin çalıştığı şirketin üç kişiye yönelik bir disiplin soruşturması başlatıldığını duyurduğunu ifade etti.

Savcılık sorgulamasında Şansal, “Bokunda boğul Türkiye” ifadesine dair, “İki yıl kadar önce bir internet sitesinde yaptığım röportajın anısına sosyal paylaşım sitesinde zaman zaman bu espriyi de kullanarak video çekimleri yayınlamaktayım” dedi.

Uluslararası Af Örgütü uzun süredir TCK 216’nın değiştirilmesini ve ifade özgürlüğü hakkında getirilebilecek kısıtlamaları aşan 2. ve 3. paragraflarının kaldırılarak uluslararası hukuk ile uyumlu hale getirilmesi çağrısında bulunuyor.

Şansal’ın paylaştığını kabul ettiği video mesaj ve tweet ifade özgürlüğü hakkı kapsamında koruma altındadır ve cezai kovuşturmaya konu olmamalıdır.


*Acil Eylem: Acil Eylem, insan hakları ihlal edilen ve durumu acilen harekete geçilmesini gerektiren bireyler için gerçekleştirilen hızlı ve kısa süreli imza kampanyasıdır.

  Barbaros Şansal’ı Kıbrıs’ta şikayet edenler kimlerdi? - ÖZEL HABER