Ana SayfaDünyaBeleştepe’den ‘Evet’ diyen Arda Turan için Barcelona’ya mektup: ‘No Pasaran’

Beleştepe’den ‘Evet’ diyen Arda Turan için Barcelona’ya mektup: ‘No Pasaran’

HABER MERKEZİ – Beşiktaş taraftar gruplarından Beleştepe, ‘Başkanlık sistemini’ de içeren anayasa değişikliği referandumunda ‘Evet’ oyu vereceğini açıklayan Arda Turan’ın forma giydiği Barcelona’ya iki dilde mektup yazdı.

‘Başkanlık sistemini’ de içeren anayasa değişikliği referandumu öncesinde Rıdvan Dilmen’in sosyal medyadan başlattığı ‘Evet’ kampanyasına Barcelona’da oynayan futbolcu Arda Turan da katılmıştı.

Turan’ın ‘Evet’ demesi hem Türkiye’de hem de İspanya’da tepki ile karşılaşmıştı. Türkiye’den birçok sporsever Arda Turan’a sosyal medyadan tepki gösterirken bu durum İspanya basınına da yansımıştı.

Türkiye’den bir tepki de anayasa referandumunda ‘Hayır’ diyeceğini açıklayan Beşiktaş taraftar grubu Beleştepe’den geldi.

‘No Pasaran’*

Türkçe ve İspanyolca** olmak üzere iki dilde metin kaleme alan Beleştepe’nin mektubu şöyle:

Merhaba bir kulüpten daha fazlası olan Barcelona kulübü,

Faşist Franco’ya karşı dövüşenlerin çocukları,

Merhaba Katalunya halkı,

Sizlere, kulübünüzün oyuncusu Arda Turan’ın ülkesi Türkiye’den sesleniyoruz.

Arda Turan neden ortak gündemimiz oldu onu anlatmaya çalışacağız.

Cumhuriyet rejiminin tek adam rejimine dönüşmesini sağlamak üzere iktidarın dayattığı 18 maddelik yeni anayasa değişiklik paketi 2017 Nisan ayrında referandum ile Türkiye halkına sunulacak.

Bu değişikliklerle güç tek bir kişide toplanacak, her türlü muhalefet sindirilip yok edilecek, Faşizm artık dişlerini saklama gereği bile duymadan tüm çıplaklığıyla halklarımızın üzerine çökecek.
Ülkemiz vatandaşı ve kulübünüzün oyuncusu Arda Turan ve birkaç diğer Türk futbolcu futbolcu bu değişikliklere evet diyeceklerini açıklayarak sosyal medyada topluma “evet “ demeleri çağrısında bulundular.

Bizler, Beşiktaş taraftarı olarak kulübümüzde oynayan ve oynayacak olan oyuncuların önce iyi insan olmaları yönünde tavır belirleyen bir gelenekten geliyoruz. Bu nedenledir ki nice “iyi” oyuncunun çabucak kovulduğu kulübümüzde nice vasat oyuncular da efsanemiz olabilmiştir bu sayede.

‘No Pasaran’ sloganını bayrak edip Franco faşizmine karşı mücadele etmiş Barcelona halkının kulübünün de bizler gibi düşüneceğinden hareketle Arda’nın anlayış biçiminin farkına varmalarını istedik.

Bu anlayış; ırkçıdır, mezhepçidir, laiklik düşmanıdır. Bu anlayış savaş çığlıkları atıp barış diyenleri tutuklar. Bu anlayış kadın düşmanıdır; kadını ikinci sınıf vatandaş olarak görür. Bu anlayış; hırsızdır, adları yolsuzluklara karışmıştır, Bu anlayış tüm bu suçlarının yanında, gücü yeni anayasa ile tamamen kendi tekellerine alıp halkı ve muhalefeti sindirmek istemektedir. İşte Arda Turan evet dediği anlayış budur.

İşte bu yüzden ülkemizde ve dünyada bir çok taraftarı olan Barcelona kulübüne ve felsefesine yakışmamaktadır.

Arda Turan’sız bir Barcelona ile İstanbul’da bir gün görüşmek dileğiyle .

‘No Pasaran’

HAYIR !

Barıştan ve Özgürlükten yana olan Beşiktaşlılar


* No Pasaran (İspanyolca): Geçit Yok

** Mektubun İspanyolca metnine buradan ulaşabilirsiniz.


  Taraftar gruplarından #HAYIR 'paslaşması'
  'Evet' diyen Arda Turan İspanya basınında: 'Otoriter rejimin destekçisi'