Ana SayfaGüncel‘Bi bakın hele diriler mi’: HDP, adliyede Sur davası sanıklarına ‘işkenceyi’ sordu

‘Bi bakın hele diriler mi’: HDP, adliyede Sur davası sanıklarına ‘işkenceyi’ sordu

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Feleknas Uca, Sur’daki yasak esnasında mahsur kaldıkları mahallelerden çıktıktan sonra tutuklananların çıkarıldıkları mahkemede maruz kaldıkları şiddeti Adalet Bakanı’na sordu.

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihi itibariyle uygulanan sokağa çıkma yasağı süresince yaşanan çatışmalar nedeniyle mahsur kalan birçok kişi yasaklı mahallelerden çıktıktan sonra tutuklanmıştı.

Tutuklu 40 kişi hakkında açılan davanın duruşması, 29 Aralık 2016’da Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüştü.

Bu duruşma ise sanık ifadeleri ve Mahkeme kararından ziyade duruşma salonunda sanıklara yönelik işkence iddialarıyla gündeme gelmişti.

Mahkeme başkanından sanığa: Hikâye anlatmayı bırak

Öyle ki duruşmanın gerçekleştiği mahkeme salonunda savunmasını yapan sanıklardan birine atılı suçlara ilişkin beyanda bulunurken Mahkeme Başkanı tarafından ‘hikâye anlatmayı bırak’ denildiği ve söz hakkının elinden alındığı iddia edilmişti.

Duruşma salonunda işkence

Sanık avukatlarının Reddi Hâkim Talebi dilekçesinde yer alan bilgilere göre, sanık savunmasına devam etmek isterken Mahkeme Başkanı tarafında salonda hazır bulunan güvenlik güçlerine sanığın dışarı çıkarılması talimatı verdiği bunun sonucunda da sanığın üzerine yürüyen güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanarak sanığı dışarı çıkartmak istediği öne sürülmüştü.

Bu esnada sanığın yanında bulunan diğer kadın sanıkların da bu duruma tepki göstermek istediği fakat henüz herhangi bir tepkiyi dile getirmeden söz konusu sanık ile bu kadın sanıklara güvenlik güçlerinin coplarla saldırdığı ve akabinde sanıkların yaka paça sürüklenerek ve dövülerek duruşma salonunun dışına çıkarıldığı haberlere yansımıştı.

HDP’li Uca iddiaları Meclis’e taşıdı

Bunu ve diğer sanıklara yönelik şiddet uygulaması iddialarını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Meclis’in gündemine taşıdı.

Bir önergeyle konuyu Meclis’e taşıyan HDP’li Uca, sanıklara yönelik ‘boğaz sıkma’, ‘yere yatırma’, ‘kafalarına ayakla basma’ gibi işkence iddialara yer verdiği önergesinde şunları ifade etti:

Sanıklar duruşma salonundan çıkarıldıktan sonra avukatların, orantısız güç kullanarak işkence yapan güvenlik güçlerinin isim ve sicillerinin tespit edilmesi, kamera görüntülerinin dosya arasına alınması talebi zapta geçirmemiştir.

‘Bi bakın hele diriler mi?’

29.12.2016 tarihli duruşma oturumunda sanıklara yönelik saldırının ardından avukatların mahkeme başkanına müvekkillerinin durumunu merak ettiğini ve ailelerin bu yönlü endişelerini dile getirdiğini mahkeme başkanı ise cevaben güvenlik güçlerine dönerek ‘bi bakın hele diriler mi’ diyerek cevap verdiği iddia edilmiştir.

Sonraki duruşmada sanıkların çoğu yoktu

30 Aralık 2016 tarihindeki duruşmayı da anımsatan HDP’li vekil, bu duruşma için avukatların salona girdiğinde sanıkların çoğunluğunun salonda hazır olmadığını,  sanıkların adliye nezarethanesinde tutulduklarını ve duruşma salonuna alınmadıklarını öğrendiklerini belirterek, basına yansıyan bilgilere atıfta bulunarak şunları aktardı:

Tutukluların götürüldükleri adliye nezarethanesinde jandarmanın ağır işkencesine maruz kaldıkları, yüzlerinin ve vücutlarının çeşitli yerlerine tekme ve yumruklarla işkence yapıldığı iddia edilmiştir. Vücutlarının birçok yerinde morluklar meydana geldiği iddia edilen tutuklulardan birinin beyin kanaması şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı iddia edilmiştir. Öte taraftan, güvenlik güçlerinin nezarethanede tutulan bir kadın sanığı cinsel şiddet ile tehdit ettiği iddia edilmiştir. Ayrıca güvenlik güçlerinin küfür ve hakaretlerine maruz kaldığı iddia edilen tutukluların hastaneden darp edildiklerine dair rapor aldıkları iddia edilmiştir.

‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyen Bozdağ’a sorular: Bir soruşturma başlatıldı mı?

HDP’li Uca, verdiği bilgilere işaret ederek Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a iddiaların doğru olup olmadığına yönelik sorular sorarken, ayrıca şunlara da yanıt istedi:

  • Söz konusu iddialar doğru ise 29 Aralık 2016 tarihli Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde kaç tutuklu polis ve/veya jandarmanın işkencesine maruz kalmıştır? Bu tutuklular kimlerdir?
  • Tutuklulara işkence yaptığı ve küfür ve hakarette bulunduğu iddia edilen polis ve/veya jandarmalar kimlerdir? Bu kişiler hakkında herhangi bakanlığınızca herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Özellikle son bir yıldır cezaevlerinde artan kötü muamele ve işkence iddialarına dair ‘İşkenceye sıfır tolerans’ diyen bir hükümetin Adalet Bakanı olarak yürüttüğünüz herhangi bir soruşturma mevcut mudur?