Ana SayfaGüncelBüyükelçilik sessiz: Türk subay ve diplomatların ‘sığınma başvurusu’ Norveç basınında

Büyükelçilik sessiz: Türk subay ve diplomatların ‘sığınma başvurusu’ Norveç basınında

HABER MERKEZİ – Norveç basını bazı Türkiyeli NATO görevli, subay ve diplomatlarının darbe girişiminin ardından Norveç’e iltica ettikleri iddiasına yer verdi.

Norveç’in en çok okunan gazetelerinden VG, Türk NATO görevlileri, subayları ve diplomatlarının 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Norveç’e iltica ettiklerini yazdı.

Gazeteden Alf Bjarne Johansen ve Amund Bakke Foss imzalı haberde birçok Türk, NATO görevlisi ve diplomatın Norveç’te siyasi sığınma talebinde bulunduğu iddia edildi.

Gazete, söz konusu kişilerin darbe girişimiyle ilgisi olmadığının tespit edildiğini ve Norveç’te gizli yerlerde yaşayan ve göçmen yetkililerin gözetimi, korumaları altında olduğunu yazdı.

Gazete, ismini vermeyen bir Türk subayın ise şu iddialarına yer veriyor:

Şimdi geri dönmek mümkün değil. Norveç’te beni görevden çıkardılar. Benim pasaportum iptal edildi. Geri dönersem, beni hemen tutuklarlar. Beni işkenceyle asılsız suçlamaları itiraf etmeye zorlarlar. Türk cezaevlerinde insanlar açıklanamaz şekilde ve sebepsiz öldürülüyor.

Büyükelçilik sessiz

Norveç Adalet Bakanlığı İletişim Danışmanı Andreas Skjold Lorange tarafından konu ile ilgili gazeteye gönderilen yazılı cevapta ise “Ne teyit ne de inkar edebiliriz” denildiği aktarılıyor.

Türkiye’nin Oslo Büyükelçiliği ise şimdiye kadar konuyla ilgili bir yorumda bulunmuş değil.

 

Previous post
Ebru Tireli'ye şiddet uygulayan erkeğin yargılandığı dava ertelendi
Next post
3 muhtarın yerine kayyum: Gerekçelerden biri profildeki Demirtaş fotoğrafı