Ana SayfaGüncelDemirtaş: Söz konusu HDP olunca ‘bir dava da bizden olsun’ diye dava açıyorlar

Demirtaş: Söz konusu HDP olunca ‘bir dava da bizden olsun’ diye dava açıyorlar

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 2011 yılında katıldığı bir yürüyüş sebebiyle açılan davada savunma yaptı. Demirtaş, hakkında yürütülen davalar hakkında “Bir dava da benden olsun diye açılan davalar” dedi.

HDP’nin tutuklu  Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın 28 Mart 2011 tarihinde Siirt merkezindeki Kasaplar Deresi’nde düzenlenen yürüyüşe katıldıkları gerekçesiyle haklarında açılan davanın duruşması, Siirt 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla yargılanan Demirtaş, Aydoğan ve Buldan, söz konusu yürüyüşte Kürtçe slogan atıldığı, afiş taşıdıkları ve yürüyüşü düzenledikleri iddiasıyla suçlanıyor.

Demirtaş, duruşmaya tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS üzerinden katıldı. Demirtaş’ın ifadesine geçilmeden önce avukatı Mehmet Emin Aktar, savunma yaparak, yargılamanın Anayasa’nın 83’üncü maddesine aykırı olduğunu söyleyerek, itirazda bulundu.

Demirtaş ise savunmasın da  “Dokunulmazlıklarımız kaldırılırken bir hukuk ihlali yapılmıştır” diyerek, bu durumu mahkemenin değerlendirerek yargılamanın bu aşamada durdurulmasına ve Anayasa Mahkemesi’ne bildirilmesini talep etti.

Mahkeme Demirtaş’ın talebini reddetti.

Hakkında açılan davaların “Bir dava da benden olsun diye açılan davalar” olarak nitelendiren Demirtaş’ın savunmasından bazı bölümler şöyle:

İddianamede 2911 sayılı yasanın 28/1. Maddesi gereğince toplantı ve gösteri yürüyüşünü benim ve diğer sanıklar tarafından düzenlendiğinin belirtilmesi dışında bizim düzenlediğimize dair herhangi bir somut delil bulunmamaktadır.

Bu durumu sadece iddianamenin sevk maddesinden anlamaktayız. İddianamenin içeriğinde bizim işlediğimiz iddia edilen suç tam olarak net ve somut olarak belirtilmiş değildir. Örneğin; biz bu toplantıyı düzenlemiş miyiz, çağrı mı yapmışız, pankart mı açmışız, konuşma mı yapmışız, konuşma yapmışsak içinde suç unsuru var mı? Bu soruların cevabı iddianamede bulunmamaktadır.

Beni ve diğer sanıkları bu toplantı ve gösteri yürüyüşünü biz düzenlemişiz gibi hakkımızda iddianame düzenlenmesi esasa aykırı. Çünkü 2911 sayılı yasa gereğince yasama dokunulmazlığı bulunanlar siyasi faaliyet dışında toplantı ve gösteri yürüyüşü için düzenleme komitesine yer alamaz ve böyle bir talepte bulunamazlar.

Bana yöneltmiş olduğunuz iddianamede geçen sloganlar veya pankartları veya attığımız yönünde iddianamede de herhangi bir suçlama yoktur. Sadece bu izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşünü bizim düzenlediğimiz şeklinde suçlama yapılmıştır. Ancak daha önce de belirtildiği gibi düzenleme komitesinde ismimiz geçmemektedir. Bu toplantı ve gösteri yürüyüşü Siirt ilinde bulunan STK’lar tarafından düzenlenmiştir. Biz de bu toplantıya iştirak ettik. Böyle bir toplantıya katılmak suç değildir.

Toplantı esnasında birilerinin yasaya aykırı eylemde bulunmuşsa bunu bizim bilmemiz mümkün değildir ayrıca sorumluluğumuz da söz konusu değildir. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum. Ayrıca bu soruşturmanın ve yargılamanın kendisi 6352 sayılı yasa kapsamında kalan bir soruşturmaydı. Fezleke ve iddianame tarihi 2015 ve 2016 yılıdır. Oysa 6352 sayılı yasa 2012 tarihlidir. Dolayısıyla iddia makamı, fezleke ve iddianameyi düzenlemeden önce bunun 6352 sayılı yasa kapsamında kaldığını değerlendirmeli ve soruşturmanın ertelenmesine karar vermeliydi.

Ama maalesef söz konusu HDP ve HDP milletvekilleri olduğunda bir dava ve bir fezleke de benden olsun anlamında açılmış bir davadır.

Oysaki 6352 sayılı yasa kapsamında soruşturmanın ertelenmesi gerekirdi. Çünkü suç tarihi 2011 yılıdır. Fezleke tarihi 2015 yılı, iddianame tarihi 2016 yılıdır. Bu aşamada hakkımızda kovuşturmanın ertelenmesi kararı verilmesini talep ederiz. Sanık Pervin Buldan’ın da savunması alınmamıştır. Mahkeme beraat kararı verme kanaatindeyse sanığın savunması alınmadan da dosyanın karara çıkartılmasını talep ederiz. Ben suçsuzum beraatımı talep ediyorum. Ben duruşmadan vareste tutulmayı talep ediyorum.

Duruşma, HDP Milletvekili Pervin Buldan’ın savunmasının alınması için 7 Mart’a ertelendi.

 

 

Previous post
Bahçeli ‘taban rahatsız’ diyenlere kızdı: Taban da yok tavan da
Next post
Evine gitmek için çıktığı yolda 30 gün boyunca yanlış yöne pedal çevirdi