Ana SayfaBilim ve TeknolojiDinozorların neslinin tükenme nedeniyle ilgili yeni iddia

Dinozorların neslinin tükenme nedeniyle ilgili yeni iddia

HABER MERKEZİ – Araştırmacılar dinozorların neslinin bilinenin aksine dünyaya çarpan bir meteor sonucu değil üreme hızlarındaki yavaşlıktan kaynaklanmış olabileceğini açıkladı.

Günümüzden 66 milyon yıl önce dünyaya çarpan bir meteor sonucu nesilleri tükendiği belirtilen dinozorlar ile ilgili yeni araştırmalar çarpıcı tespitler ortaya çıkartıyor.

NTV’nin Journal Proceedings of the National Academy of Sciences’in yayımladığı araştırmaya yer verdiği haberinde dinozorların nesillerinin tükenmesinin ana nedenlerinden biri de üreme hızlarındaki yavaşlık olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, Moğolistan’da bulunan ve 71 ila 75 milyon yıllık olduğu tahmin edilen Protoceratops türü dinozor fosili üzerinde yaptıkları incelemede yumurta içindeki diş gelişiminin en az 83 günlük bir kuluçka sürecine işaret ettiğini belirledi. Araştırmanın başyazarı Gregory M. Erickson, kuluçka sürelerinin uzunluğunun, dinozorların dünyaya çarpan asteroidin yarattığı çevre felaketinden sonra neden hayatta kalamadığını açıklayabileceğine dikkati çekti.

Memelilerin üreme hızına kıyaslandığında dinozorların dünyaya çocuk getirme hızlarının oldukça yavaş olduğunun altını çizen araştırma ekibi, yavaş üremenin de bu canlıların gezegenden silinmesinde kilit bir rol oynadığı görüşünde.

Bu sürenin uzun olmasının dinozorların göç etme sürelerini değiştirdiğinin altını çizen araştırma doğan canlıların bakımı için zamanında göç edemeyen dinozorların uzun vadede doğaya yenik düştüğü iddiasında.