Ana SayfaGüncelErdoğan’dan kaymakamlara: Muhtarlarla çalışın, kömür dağıtın

Erdoğan’dan kaymakamlara: Muhtarlarla çalışın, kömür dağıtın

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaymakamlara muhtarlarla birlikte çalışma çağrısı yaptı. “Onlar sizin uç beyinizdir” diyen Erdoğan, kaymakamlara bir de kömür dağıtma talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saray’da düzenlediği Kaymakamlar Toplantısı’nda konuştu.

“Türkiye içeride ve dışarıda büyük saldırı altındadır” diyen Erdoğan, kaymakamlara muhtarlarla birlikte çalışma çağrısı yaptı.

Erdoğan’ın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

‘Suriyelilere vatandaşlık’

Yeni Türkiye’yi biz sizlerle birlikte inşa ediyoruz. Ülkemizin şu kritik dönemde idarecilerin basireti ve çabası belirleyicidir. Suriye ve Irak’ta yaşanan her gelişme ülkemizi doğrudan ilgilendiriyor. Buralarda yaşanan insani krizlere duyarsız kalmamız mümkün olmaz.  270 bini kamplarda 3 milyonun üzerinde Suriyeli ve Iraklıyı misafir ediyoruz. Biz devlet olarak elimizden geleni yaparken, milletimiz de bu kardeşlerine sahip çıkıyor. Elbette sıkıntılar yaşanıyor ama üstesinden gelinemeyecek meseleler değildir. Başlangıçta kısa süreli bir misafirlik olarak gördüğümüz bu durum zaman geçtikçe daha yeni ve daha köklü tedbirleri gerekli kılmıştır. İçişleri Bakanlığı bazı mültecilere vatandaşlık verilmesi için çalışma yürütüyor. Asıl çözümün Suriye ve Irak’ın yeniden huzura, istikrara kavuşması olduğu açıktır.

Eğer biz kendi topraklarımızda huzuru, güveni, refahı tesis edemezsek tek bir adım atamayız. Düne kadar DEAŞ’la mücadeleyi ilk sıraya koyan ülkelerin bugün neredeyse DEAŞ’ı himaye altına alacak duruma geldiğini görüyoruz. Türkiye tüm bu kaos içerisinde hem kendisi hem de kardeşleri için en iyisini yapmaya çabalıyor. Uluslararası alanda ve sınırlarımız dışında verdiğimiz mücadelenin başarısının birinci şartı ülkemizin içini sağlam tutmamızdır. 2013’ten bu yana yaşadığımız sıkıntılar bizi içeride sıkıştırıp, dışarıda etkisiz hale getirmek için tetikleniyor. Bunca badire yaşamamıza rağmen birliğimizi muhafaza edebilmenin sebebi milletimizin ferasetidir.

15 Temmuz darbe girişimi başta olmak üzere, bu uğurda ellerindeki tüm malzemeyi kullandılar, kullanıyorlar. Örgütleri bir araya getirip, çalıştırıyorlar. Türkiye’nin karşısında farklı görünüyor olsalar da aynı örgüt var. Biz bunların topuna birden terör örgütü diyoruz, mensuplarına terörist diyoruz. Hepsi gözünü kan bürümüş, zihinlerini ve bedenlerini kiraya vermiş katiller güruhudur.  Türkiye terörle mücadelesini ve bölgesinde yürüttüğü operasyonları kendi imkanlarıyla yürütmek mecburiyetindedir. Türkiye olarak güçlü olmak zorundayız. Türkiye yeni bir istiklal ve istikbal mücadelesi vermektedir.

‘Muhtarlarla beraber çalışın’

Hiçbir terör örgütüne karşı en küçük bir müsamaha göstermeyeceğiz. Mülki idare amirlerimiz her ilçemizde isim isim, ev ev, bina bina her şeye hakim olmalıdır. Bir defa emriniz altındaki muhtarlarımızla birlikte çok iyi diyalog kurup onlarla birlikte bu çalışmaları yürütmelisiniz. Muhtarları asla ihmal etmeyin, muhtarlar sizin için uç beyi gibidir. Sizler, oraları onlar kadar tanımayabilirsiniz. Ama onları yanınıza çektiğinizde çok şey değişebilir.

‘Kömür dağıtın’

Bir yandan terör örgütlerine nefes aldırmazken bir yandan asayişi sıkı tutmanız, aynı zamanda fakir fukarayı sahipsiz bırakmamanız ilçenin geleceği için önemli yatırımları takip etmeniz mümkündür. Burada ben sevgili vali yardımcılarımıza bir tavsiyede bulunacağım, şu anda kış mevsimindeyiz, yeri geldiği zaman kömür ihtiyacı olanlar mı var, kömür ihtiyacı olanlara kamyonetle kömürü onlara siz götürmelisiniz. İlçesindeki tek bir insanı mağdur durumda bırakan idareci, diğer konularda ağzıyla kuş tutsa benim nezdimde başarısızdır. Önce insan. Biz insanımıza sahip çıkarsak onlar terör örgütleri ile mücadelede de, darbeciler karşısında da bizim yanımızda yer alacaktır.