Ana SayfaDünyaEsad’dan Astana açıklaması

Esad’dan Astana açıklaması

HABER MERKEZİ – Astana’daki görüşmelere ilişkin konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, “Her konuyu müzakere etmeye hazırız” dedi. 

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad çatışan taraflar arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenecek görüşmelerde her konuyu müzakere etmeye hazır olduklarını söyledi.

Esad’ın Fransız basınına verdiği röportajı bugün Suriye resmi haber ajansı SANA’da da yayınlandı.

Bu röportajında Esad, Astana’daki siyasi müzakerelerin tarihi belirlendiğinde delegasyon gönderme niyetinde olduklarını belirtti.

Astana’da yapılacak siyasi görüşmelerde “Her konuyu müzakere etmeye hazırız” diyen Esad, şunları söyledi:

Krizi sona erdirecek ya da Suriye’nin geleceğini konuşacak müzakereler için sınır yok. Ancak diğer taraftan masada kim olacak Bunu henüz bilmiyoruz. Gerçek Suriye muhalefeti mi olacak ‘Gerçek’ derken, kökleri Suriye’de olandan söz ediyorum. Suudi, Fransız ya da İngiliz değil. Müzakerelerin başarısı, buna bağlı.

Esad, “Devlet başkanlığınızla ilgili konuyu dahi görüşmeye hazır mısınız ” sorusu üzerine ise şu yanıtı verdi:

Evet, ama benim pozisyonum anayasaya bağlı. Anayasada devlet başkanını göreve getirmek ya da ondan kurtulmak için mekanizma çok açık. Yani eğer bu konuyu tartışmak isterlerse, anayasayı konuşmaları lazım. Anayasa, ne hükümete, ne devlet başkanına ne de muhalefete ait. Suriye halkına ait olmalı. Her anayasa için referanduma ihtiyacınız var. Bu (Astana’daki) toplantıda tartışılabilecek noktalardan biri. Ancak ‘Bu devlet başkanını isteriz ya da istemeyiz’ diyemezler. Çünkü devlet başkanı seçim sandığına bağlı. Eğer onu istemiyorsanız, sandığa gidelim.

“Müzakerelerde silahlı muhaliflerin akıbetinin ne olacağı” sorusuna ilişkin ise Esad, silah bırakan muhaliflerin affedileceğini ifade etti.

Trump’ın başkanlığı

Esad’a ABD’de Cumhuriyetçi Donald Trump’ın başkan seçilmesinin Suriye’deki iç savaşa muhtemel etkileri de soruldu.

Esad, bölgedeki gelişmelerin ‘asıl olarak’ ABD ile Rusya arasındaki ilişkilere bağlı olduğunu anlatarak, Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilgili olumlu mesajlarına işaret etti.

Esad, “ABD ile Rusya arasındaki ilişklerin gelişmesi Suriye krizini olumlu etkileyecek” öngörüsünde bulundu.