Ana SayfaGüncelEvrensel Gazetesi dağıtımcısı kaçırılarak darp edildi

Evrensel Gazetesi dağıtımcısı kaçırılarak darp edildi

HABER MERKEZİ –  İzmir’de Evrensel Gazetesi dağıtımcısı Zeynep Tunçel kimliği belirsiz kişilerce kaçırılarak darp edildi.

İzmir’in Buca ilçesinde 8 Ocak günü saat sabah 08:30 sıralarında Evrensel Gazetesi dağıtımcısı Zeynep Tunçel kimliği belirsiz kişiler tarafından plakasız siyah bir araçla kaçırılarak darp edildi.

Sabah gizli numaradan aranan Tunçel’e, “Kuzenin trafik kazası geçirdi. Bayraklı’ya gelmeniz gerekiyor” denildi.

Telefonu kapatıp taksiye binen Tunçel, Bayraklı’ya geldiğinde, İZBAN’ın karşı caddesindeki dik yokuşlu bir sokağa girdiği sırada siyah plakasız bir aracın yanaştığını, içinden 4 kişi çıktığını ve kendisine “Zeynep” diye seslendiklerini anlattı.

Tanımadığı kişilerin kendisine ismiyle hitap etmesine şaşırdığını dile getiren Tunçel, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Koluma girip arabaya bindirdiler. Bayraklı’da tepelik bir yere götürdüler. ‘Kimsiniz’ diye sorduğumda tepki bile vermediler. Tepede beni dışarı çıkartıp kollarımı bağladılar, hakaret etmeye başladılar. ‘Sen nasıl bir insansın, hiç utanman arlanman yok mu, devlete nasıl karşı geliyorsun, gazete dağıtmaktaki amacın ne’, tarzında sorguya çekildim ve her soru soruşlarında cevap verirken bir tokat yedim. 1 saat geçti aradan.

‘Benim gitmem gerek bırakın beni’ dediğimde ‘hiçbir yere gidemezsin’ dediler. Cebimden telefonu aldılar. Birlikte her pazar saat 10’da buluşup gazete dağıttığımız arkadaşıma telefonumdan mesaj attırdılar; ‘Bugün gelmesem olur mu, ablam rahatsız’ gibi şeyler yazdılar. Telefonumu kurcaladılar, mesajlara, Facebook’a, fotoğraflara tek tek baktılar. Arama listesini sildiler, onların araması silindi. Telefonu verdiler, sonra tehdit ettiler. ‘Sizinle daha işimiz bitmedi, diğer arkadaşlarına söyle siz şerefsizler gününüzü göreceksiniz’ dediler. Birisi diz kapağıma tekme attı. Başka birisi yüzüme vurdu. Dudağımın sol tarafından yara aldım, diş etim kanadı. Sonra ‘bu kadar yeter’ deyip arabaya bindirdiler. Ben yerden zor kalktım. Kalktığımda gitmişlerdi

Bindirildiği aracın, siyah renkli, koltuklarının eski ve gri renkte plakasız olduğunu belirten ve aynı zamanda Emek Partisi üyesi olan Tunçel, aldığı darp raporuyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Evrensel Gazetesi İzmir Temsilcisi Emine Uyar, Tunçel’in kaçırılışının 90’lı yıllardaki uygulamaları hatırlattığını belirtti.

Bağımsız şekilde haber yapmaya çalışan birkaç gazeteden biri olan Evrensel’in sürekli olarak AKP ve onun öncesindeki iktidarların hedefinde olduğunu ifade eden Uyar, şunları söyledi:

8 Ocak gazeteci arkadaşımız Metin Göktepe’nin dövülerek katledildiği gündür. Metin’in gazetesi bu tür yöntemlerle susturulamaz. Demokratik bir hukuk devletinde bu tür uygulamalar olmaz. Adli merciler gerekeni yapmalıdır. Kamuoyunu da bu tür olaylara karşı dikkatli ve duyarlı olmaya çağırıyoruz.