Ana SayfaDünyaFırat’ın Gazabı: Operasyonun 3’üncü aşamasına geçiliyor

Fırat’ın Gazabı: Operasyonun 3’üncü aşamasına geçiliyor

HABER MERKEZİ – Demokratik Suriye Güçleri, Fırat’ın Gazabı operasyonun devam eden ikinci aşamasında son olarak Suweydiye kasabasını alarak Tabka ilçesi ve barajını kuşatmıştı. Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, operasyonun üçüncü aşamasının hazırlıklarına başladıklarını söyledi.

Rakka’nın IŞİD’den kurtarılması amacıyla Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından başlatılan “Fırat’ın Gazabı” operasyonunun 10 Aralık’ta başlayan ikinci aşaması sürüyor.

DSG en son IŞİD’in lojistik merkezlerinden biri olan Suweydiye kasabasını kurtarıp önemli merkezlerden birisi olan Tabka ilçesi ve barajını kuşatmıştı.

Devam eden operasyona ilişkin dihaber’e konuşan Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, bu hamlenin ardından operasyonun 3’üncü aşamasının hazırlıklarına başladı.

IŞİD’in Rakka ve Tabka arasındaki ikmal kaynaklarını kestiklerini belirten Ehmed, Rakka’nın tamamının IŞID’den alınması için operasyonda yeni hamlenin sinyalini verdi.

Operasyonun birinci aşamasında Rakka’nın kuzeyini IŞİD’den kurtardıklarını belirten Ehmed, ikinci aşamada ise kenti kuşatma amaçlı operasyonlar yaptıklarını kaydetti.

Ehmed şunları söyledi:

Güçlerimiz birinci aşamada hedeflenen alanı 7 gün içinde özgürleştirdi. Hatta planlanandan daha fazla alanı kurtardılar. İkinci aşamada Rakka’nın batısına yönelik hareket ettik. DAİŞ’in buralarda kendine merkez olarak seçtikleri stratejik alanlar vardı. Özellikle Mehmudlî, Doğu ve Batı Caber köyleri ile Caber Kalesi üstlendikleri yerlerdi. Onları çetelerden özgürleştirdik. Bu kapsamda 2 bin 480 kilometreden fazla alan özgürleştirildi.

Burası onların başkentidir. DAİŞ, yaptığı bütün saldırıları Rakka’da planlıyor. Burası onların beynidir. Rakka’yı özgürleştirmek DAİŞ’i bütün alanlarda geriletecektir. Dolayısıyla hamle 5-6 aşamaya kadar da gidebilir. Bunu herkesin iyi bilmesi gerekiyor. Şimdi üçüncü aşamanın hazırlıklarını yapıyoruz.

Uluslararası anlamda ve yerel anlamda ne kadar çok desteklenirsek DAİŞ’in yenilmesi o kadar çabuk olacak. Adım adım ilerliyoruz. Temkinli ve acele etmeden ilerliyoruz. Hem savunma hatlarımızı iyice sağlamlaştırmak hem de güvenliğimizi iyice kontrol altına alabilmek için böyle davranıyoruz. Bu kaygıyı özellikle toplumsal anlamda güdüyoruz. Büyük bir inançla Rakka’yı özgürleştireceğiz.

 

Previous post
Trump, vize kısıtlamasına karşı çıkan Adalet Bakanı'nı görevden aldı
Next post
Prof. Bek, 'İhraç edilen arkadaşlarımın yerine derse girmem' deyip istifa etti