Ana SayfaGüncelGazeteciler 15 gündür gözaltında

Gazeteciler 15 gündür gözaltında

HABER MERKEZİ – İstanbul merkezli yürütülen soruşturmada 25 Aralık’ta gözaltına alınan gazeteciler Ömer Çelik, Metin Yoksu, Tunca Öğreten, Derya Okatan, Mahir Kanaat ve Eray Saygın 15 gündür gözaltında.

Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da 25 Aralık günü evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan OHAL KHK’sı ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik  ve muhabiri Metin Yoksu, Diken yazarı Tunca Öğreten, ETHA Yazıişleri Müdürü Derya Okatan, Birgün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın 15 gündür gözaltında tutuluyor.

Gazeteciler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 24 Ocak’a kadar gözaltı kararı bulunuyor.

Gazetecilerden Çelik, Yoksu ve Okatan’ın avukatı Özcan Kılıç, 2 Ocak’ta müvekkillerinin gözaltında tutulmasıyla ilgili İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunmuştu. Kılıç itirazında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararının kaldırılması ve müvekkillerin serbest bırakılmasını istemişti. Bu itiraza da olumlu yanıt verilmedi.

Gözaltındaki gazetecilerden Ömer Çelik ve Metin Yoksu gözaltında tutuldukları 12. gün avukatları ile yaptıkları görüşmede birer mesaj gönderdi.

Çelik’in avukatı aracılığıyla gönderdiği mesaj şöyleydi:

Öncülerimizin ardından çıktığımız hakikat arayışının dün olduğu gibi bugün de egemenleri rahatsız edeceğini biliyorduk ama buna rağmen bu konuda ısrarlı ve kararlı olma tutumumuzdan, bizi tehdit ettikleri zindan duvarlarına rağmen vazgeçmeyeceğiz.

Yoksu’nun mesajında ise şu ifadeler yer alıyordu:

13 gündür hukuksuzca burada olduğumuzu biliyoruz. Burada olmamızın asıl sebebi sadece gazeteci olmak ve aynı ilk gün Özgür Gündem baskınında olduğu gibi, DİHA’nın kapatılmasında olduğu gibi tüm basın üzerinde bir baskı kurulmak isteniyor yeniden. Ama bizler özgür basın geleneğine uygun davranarak, Apê Musa’nın mirasına leke sürdürmeyerek boyun eğmiyoruz ve şunu iyi bilsinler ki boyun eğdiremeyecekler.