Ana SayfaGüncelGazeteciyle dayanışmak da suç: ‘Aynı suçu işledik’ diyenlere dava

Gazeteciyle dayanışmak da suç: ‘Aynı suçu işledik’ diyenlere dava

HABER MERKEZİ – Özgür Gündem dayanışmasına katıldığı için bir süre tutuklu kalan RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ile dayanışmak amacıyla “Aynı suçu işledik” başlıklı dilekçelerle kendilerine savcılığa “ihbar” eden müzisyen Şanar Yurdatapan, Zeynep Serinkaya ve Doğan Özkan hakkında dava açıldı.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği kampanyasına katılan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun tutuklandığı dönem dayanışma için “Aynı suçu işledik” diyerek kendilerini savcılığa ihbar eden müzisyen Şanar Yurdatapan, Zeynep Serinkaya ve Doğan Özkan hakkında iddianame hazırlandı.

11 Temmuz 2016’da Çağlayan’da bulunan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek kendilerini “ihbar” eden aydınlar hakkında “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla hazırlanan iddianame, 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması ise 18 Nisan’da görülecek.

İddianamede, Önderoğlu hakkında yargılamaya konu edilen haberlerin “düşünce, ifade veya basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği” belirtildi.

İddianamede Önderoğlu’na destek veren 3 aydın hakkında “örgütü propagandası yapmak” suçunu işledikleri belirtildi.

Previous post
DBP’li belediyelere operasyon: 4 eş başkan gözaltında, 1 eş başkan tutuklandı
Next post
Instagram, canlı yayın özelliğini tüm kullanıcılarına açtı