Ana SayfaGüncelHasan Ferit Gedik davasında çete liderine tahliye

Hasan Ferit Gedik davasında çete liderine tahliye

HABER MERKEZİ – Gülsuyu’nda, uyuşturucu satıcılarına karşı yapılan yürüyüşte Hasan Ferit Gedik’in vurularak yaşamını yitirmesi ile ilgili davada, iddianamede adı çete lideri olarak geçen sanık Mesut Tarhan tahliye edildi.

29 Eylül 2013’te İstanbul Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, protestocuların üzerine ateş açılması sonucu 21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik vurularak hayatını kaybetmişti.

Gedik’in öldürülmesiyle ilgili davaya devam edildi.

Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29. celsesi görülen duruşmaya 6’sı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı.

Asansörler devre dışı bırakıldı

Duruşma salonunun olduğu blokta asansörler devre dışı bırakıldı. Adliye içinde de polis ekipleri hazır olarak bekledi.

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı dosyayı incelediğini belirterek Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi, Gökhan Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinde bulunan kovanların daha önce Ayhan Koca’nın ikametine ateş edilmesi olayında kullanıldığının belirtildiğini kaydetti.

Bu saldırılara ilişkin evrakları Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden isteyen savcı, silahların olay tarihlerinde kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı yönünden hazırlanan raporların da emniyetten istenmesini talep etti.

Sanıkların savunması

Mahkemade savunma yapan tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, “38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul’da değildim” diyerek kendini savunurken, “Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız” diye konuştu.

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Emrah Ok ise, silah taşımasına gerekçeler sunarken, “Biz çete değiliz. Aynı mahallede oturuyoruz” dedi.

Söz alan diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

Çete lideri Tarhan’a tahliye

Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen Mesut Turhan’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

Duruşma 1 Mart’a ertelendi

Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart tarihine erteledi.

Ne olmuştu?

21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik 29 Eylül 2013’te Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, protestocuların üzerine ateş açılması sonucu vurularak hayatını kaybetmişti.

Gedik’in öldürülmesinin ardından cenazesi polisin, Gedik’in yaşadığı Armutlu’nun girişini kesmesi sonucu üç gün boyunca defnedilememişti.

Otopsi raporunda Gedik’in altı kurşunla vurulduğu ortaya çıkmış, vurulduğunda üstünde olan giysileri yani olayın delilleri ise kaybedilmişti.