Ana SayfaGüncel“‘Hayır’ demenin 4 şekli var” diyen Bilgen: İzin verin de nasıl ‘hayır’ diyeceğimize biz karar verelim

“‘Hayır’ demenin 4 şekli var” diyen Bilgen: İzin verin de nasıl ‘hayır’ diyeceğimize biz karar verelim

HABER MERKEZİ – HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, Anayasa değişiklik teklifine ilişkin konuştu, partisinin tavrına dair açıklamalarda bulundu. Bilgen, “’Hayır’ oyu vermenin 4 şekli vardır. Birincisi gidersiniz ret oyu verirsiniz, ikincisi gidersiniz zarfı geçersiz oyla atarsınız, üçüncüsü boş oy atarsınız, dördüncüsü de ‘Biz bu oyunda yokuz’ dersiniz oy kullanmazsınız. İzin verin de nasıl bir ‘Hayır’ diyeceğimize biz karar verelim” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, partisinin grup toplantısında konuştu.

‘Başkanlık sistemini’ de içeren Anayasa değişiklik teklifi ve tutuklu HDP’li vekillerin yasama haklarının elinden alınmasına değinen Ayhan Bilgen, partisinin tutumuna dair açıklamalarda bulundu.

Bilgen’in Anayasa görüşmelerine dair konuşmasından satır başları şöyle:

Dün Türkiye tarihinin dönüm noktalarından biri daha ciddiyetsiz, hukuka ayrı bir şekilde yaşandı.

Emek ve Demokrasi Güçleri Meclis’in kapısında son derece haklı olarak kendi gelecekleriyle ilgili bu ülkede yaşayanların gelecekleriyle ilgili sözlerini söylemek için Meclis kapısına geldiler. Tepkilerini ve beklentilerini yaşadıkları ülkede vekillere duyurmak için Meclis önünde buluşmaya çalıştılar.

Ama 15 Temmuz’dan beri kim varsa herkesi parlamentoya buyur edenler, dün Anayasa gibi son derece kritik bir durumda sendika ve baroların buluşmasına izin vermediler. Gazla, saldırılarla ‘Vekil bile olsalar süpürün’ talimatlarıyla Meclis önünden uzaklaştırıldılar.

Dün öğleye doğru Meclis önünde yaşanan bu tablo Meclis çatısı altında oynanan oyunu tek başına göstermeye yeter. Halktan bir şey kaçırmıyorsanız, halka faydalıysa neden korkuyorsunuz. Dün sergilenen tavır bu çatı da sergilenecek, oyunun ve tiyatronun ilk gün reklam gösterimiydi. Nasıl başladılarsa öyle götürecekler.

330’u bulurlarsa OHAL şartlarında bir kampanya ile Kenan Evren’in 30 yıl önce yaptıklarından bir farkı olmayacak.

Dün eşbaşkanımızın bir başvurusu vardı. Oy kullanmak istediklerini Meclis başkanlığına bir fax ile ilettiler. Ama duymazlıktan gelindi oturumu yöneten başkan tarafından. Sadece oturumu yöneten başkan değil partiler adına konuşanlar da. Sanki bu ülkede 11 vekil cezaevinden değilmiş gibi, hakları yokmuş gibi böyle bir görev ile toplum onları yetkilendirmemiş gibi duymazlıktan geldiler. Siyasi ahlakınız bitti diye, dayanışmadan mahrumsunuz diye bizde mi arkadaşlarımızı unutacaktık.

‘Hayır’ oyu vermenin 4 şekli vardır. Birincisi gidersiniz ret oyu verirsiniz, ikincisi gidersiniz zarfı geçersiz oy ile atarsınız, üçüncüsü boş oy atarsınız, dördüncüsü de ‘Biz bu oyunda yokuz’ dersiniz oy kullanmazsınız. İzin verin de nasıl bir ‘Hayır’ diyeceğimize biz karar verelim.

Biz sandığa giderken sizin pis ilişkilerinizin öznesi ya da aktörü değiliz. Halk bizi buraya neyle görevlendirdiyse onu yapıyoruz.

338 oyla kabul edildi, HDP oy kullanmadı

AKP’nin ‘başkanlığı’ da içeren anayasa değişiklik teklifinin maddelerine geçilmesi dün 338 oyla kabul edildi.

Teklifin maddelerine geçilmesine ilişkin oylamaya 480 milletvekili katıldı.

338 oyla 330 sınırının üstünde kabul çıkarken, 134 ret, 2 çekimser, 5 boş ve 1 geçersiz oy kullanıldı.

AKP oylamada diğer partilerden 24 oy destek aldı. Bu oyların 39 kişilik MHP grubundan geldiği düşünülüyor. Buna göre anayasa değişikliğini AKP ile birlikte hazırlayan MHP 15 fire verdi.

HDP ise oylamaya katılmadı.

Ayhan Bilgen, konuyla ilgili ilk açıklamasında kararlarına ilişkin “Milletvekillerimizin haksız biçimde tutuklanıp görevlerini yapmalarının engellendiği ortamda gayrimeşru paket için oy kullanmayacağız” demişti.

  'BAŞKANLIK' TEKLİFİ | Teklifin maddelerine geçilmesi 338 'evet' ile kabul edildi