Ana SayfaGüncelHDP’li Önder: Ahmet Türk için merhamet değil adalet istiyoruz

HDP’li Önder: Ahmet Türk için merhamet değil adalet istiyoruz

HABER MERKEZİ –  Tutuklu Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün sağlık raporu için getirildiği İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gelerek bilgi alan HDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Adaletin bir an önce tecelli etmesi ve bu saçmalığın bir an önce son bulmasıdır dileğimiz” dedi.

HDP Milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Mardin Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk’ün İstanbul Adli Tıp Kurumu’na getirilmesinin ardından, Adli Tıp Kurumu’na gelerek yetkililerle görüştü.

Görüşmenin ardından Sırrı Süreyya Önder basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Taleplerinin “merhamet” değil “adalet” olduğunu söyleyen Önder şöyle konuştu:

Talep ettiğimiz bir şefkat, merhamet falan değildir. Ağırlıklı olarak talebimiz adalettir. Salt Ahmet ağabey için değil bütün bu demokratik siyasetin gerçekliğine inanmış ve bunun gereğini yerine getiren başta belediye başkanlarımız, milletvekillerimiz ve eş başkanlarımız olmak üzere tümü için adaletin bir an önce tecelli etmesi ve bu saçmalığın bir an önce son bulmasıdır dileğimiz. Bunların içinde tabi ki Ahmet Bey’in durumu özel bir önem arz etmektedir. Hayatını demokratik siyasete ve barışa adamış bir Kürt bilgesidir Ahmet bey. Ona yapılanlar fazladan bir halka bir halkın ortak yaşam ve barış umuduna hakaret etme niteliğindedir. Ve bu zemini ortadan kaldırma işlevinden başka bir şey görmez. Bu anlamda biraz önce başta Ahmet Bey olmak üzere bütün arkadaşlarımızın gasp edilen özgürlüklerinin bir an önce iade edilmesini talep ediyoruz.

Önder, Adli Tıp yetkililerinin Türk’ün sağlık durumuna ilişkin raporun 4-5 gün içerisinde çıkacağını belirttiklerini söyledi.

  Ahmet Türk sağlık kontrolünün ardından Elazığ'a götürüldü

 

Previous post
Meteoroloji'den 12 il için yoğun kar yağışı uyarısı
Next post
Bakanlığa 'Haydi namaza' sorusu: Bu etkinlikler için mi çocuklara tatilde ödev verilmedi?