Ana SayfaGüncel‘Hepimizi kitaplar kurtaracak’: Çukurova Kitap Fuarı açıldı

‘Hepimizi kitaplar kurtaracak’: Çukurova Kitap Fuarı açıldı

HABER MERKEZİ – Çukurova Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı. Bu yıl 10’uncusu düzenlenen fuar, 9 gün boyunca kitapseverleri ağırlayacak. Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan yaptığı konuşmada “Buraya gelenler, kitap okuyanlar adam öldürmez” dedi.

TÜYAP Adana Fuarcılık A.Ş. tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği ortaklığı ile düzenlenen 10. Çukurova Kitap Fuarı, kapılarını kitapseverlere açtı.

“Savaş ve çatışmalarla birlikte kitap sayısı düşmedi arttı”

Açılışta konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu, 2016’da savaş ve çatışma ortamında kitap sayısının düşmesini beklediklerini ancak şaşırtıcı şekilde yüzde 7.4 arttığı aktardı. Her yıl kitap sayısının yüzde 5-10 arasında arttığını söyleyen Zeynioğlu, bunda kitap fuarlarının etkisinin olduğunu dile getirdi.

“Hepimizi kitaplar kurtaracak”

Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan, kültürün evde başlayıp okulla devam ettiğini ve kitapların eve ulaşmasını sağlayan kitap fuarları ile bir şehrin kitaplara sahip çıkmasının önemli olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

Fuarların bir başka kültürel yanından bahsetmek istiyorum. Buraya gelenler, kitap okuyanlar adam öldürmez. Hepimizi kitaplar kurtaracak. Ben buna inanıyorum.

9 gün sürecek

9 gün sürecek olan fuar kapsamında panel ve söyleşilerden oluşan 70 etkinliğe 300 yazarın katılması bekleniyor.