Ana SayfaGüncel‘Hocalarımızın yanındayız’ diyen öğrenciler: Üniversite duvarlarına mecbur değiliz

‘Hocalarımızın yanındayız’ diyen öğrenciler: Üniversite duvarlarına mecbur değiliz

HABER MERKEZİ – Ege Üniversitesi öğrencileri, KHK kapsamında ihraç edilen öğretmenlerine destek vererek, ders için üniversite duvarlarına mecbur olmadıklarını söyledi. Kurulan ‘dayanışma akademilerini’ anımsatan öğrenciler “Hocalarımızın bize ders vermesi için üniversiteler şart değil gerekirse sokakta, parkta bile bunu yapabiliriz. Hocalarımızın yanındayız bizler de barış istiyoruz” diyor.

Yayınlanan son Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Ege Üniversitesi’nden 9 akademisyen ihraç edildi.

İhraç edilen akademisyenlerin tamamı “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı barış bildirisinin imzacıları.

İhraçlar karşısında öğrenciler ise tepkili. Hocalarının yanında olduklarını belirten öğrenciler, derslerin üniversite duvarları içerisinde sınırlı olmadığını belirterek “Dayanışma Akademileri” ile mücadeleyi büyüteceklerini söylüyor.

Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Hüseyin Çağrı Kızıcı, her ne olursa olsun öğretmenlerinin yanında olduklarını belirtiyor.

Hocalarının ihraç edilmesiyle cezalandırıldıklarını belirten Kızıcı, şunları söylüyor:

Ben hocalarımdan sadece felsefe öğrenmedim. Yaşama karşı sorumluluk almayı ve yaşama eleştirel bir yerden bakmayı da öğrendim.

Her şey hızlı bir şekilde kötüleşiyor. Üniversitelerdeki yaşam alanları ya tek tek özelleştirildi ya da kapatıldı. Bir yerde 3 kişiden fazla oturunca özel güvenliğin etrafımızda toplandığını görüyoruz. Doğrudan bir şey yapmayıp düşünmemiz cezalandırılmamıza yetiyor.

Özellikle ihraç edilen öğretmenlerinden sadece felsefe yapmayı değil bir bütün olarak yaşamayı öğrendiğini ifade eden Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü son sınıf öğrencisi Mertcan Sarı ise, şunları anlatıyor:

Hocalarımız bize ilk başta ‘barış’ kavramını öğretti. Toplumu barışan bireylerin oluşturduğunu öğrettiler. Toplum olmamızı istemedekileri için de bugün her alanda bir çeşit savaş hakim.

Baskı politikaları OHAL’den önce de vardı. HDP eş başkanlarına kadar tutuklandı. Onun için bu iş akademiyle sınırlı değil. Ya da en önemli ayağı akademi değil.

İhraç edilen Zerrin Kurtoğlu hocamız sınavı olduğu gün ihraç edildi ve sınav yapılmadı. Bunun yanında yine bu hafta içinde Nilgün Toker hocamızın da sınavı vardı ancak ne olacak bilmiyoruz. Üniversite tam anlamıyla bir koas içerisinde.

Hocaların ihraç edilmesinin kendisini üzdüğünü ancak yıldırmadığı vurgulayan Sarı, son olarak da şunları aktarıyor:

Dayanışma akademileri kuruldu. Daha da kurulacak. Hocalarımızın bize ders vermesi için üniversiteler şart değil gerekirse sokakta, parkta bile bunu yapabiliriz. Hocalarımızın yanındayız bizlerde barış istiyoruz.


Kaynak: dihaber