Ana SayfaGüncelIFJ ve EFJ Adalet Bakanı’na gözaltındaki gazetecileri sordu

IFJ ve EFJ Adalet Bakanı’na gözaltındaki gazetecileri sordu

HABER MERKEZİ – EFJ ve IFJ, Adalet Bakanlığı’na 25 Aralık’ta gözaltına alınan ve 17 gündür gözaltında tutulan 6 gazetecinin durumunu sordu.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Redhack’in yayınladığı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin haberler nedeniyle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır’da 25 Ekim günü evlerine yapılan baskınlarla gözaltına alınan OHAL KHK’sı ile kapatılan DİHA Haber Müdürü Ömer Çelik  ve muhabiri Metin Yoksu, Diken yazarı Tunca Öğreten, ETHA Yazıişleri Müdürü Derya Okatan, Birgün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi Eray Sargın’ın durumunu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Gazetecilerin neden tutulduğuna ilişkin resmi bir açıklama olmadığını vurgulayan EFJ ve IFJ, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan gazetecilerin neden gözaltına tutulduğuna cevap vermesini ve gazetecileri derhal serbest bırakmasını istedi. IFJ ve EFJ ayrıca bu hak ihlallerinin Avrupa Konseyi’nin gazetecileri koruma platformuna ve Medya Özgürlüğü Haritalandırılması Platformuna (Mapping Media Freedom Platform) bildirileceğini ekledi.

  10 Ocak ‘Çalışamayan’ Gazeteciler Günü: 145 gazeteci tutuklu, 6 gazeteci 17 gündür gözaltında