Ana SayfaGüncelKadri Gürsel’den mektup var: Yargısız infaza maruz bırakılıyoruz

Kadri Gürsel’den mektup var: Yargısız infaza maruz bırakılıyoruz

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazarı Kadri Gürsel cezaevinden gönderdiği mektupta tutuklanmalarıyla ilgili “Savcının bu suçlamayı nasıl olup nasıl delillendireceğini merak ediyoruz” dedi. Haklarında hala iddianame hazırlanmadığına dikkat çeken Gürsel, “Tutukluluğumuz bir cezaya dönüşüyor ve yargısız infaza maruz bırakılıyoruz” diye yazdı.

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonda tutuklanan gazetenin yayın kurulu üyesi ve yazarı Kadri Gürsel, tutulduğu Silivri Cezaevi’nden, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne mektup gönderdi.

Mektubunda “Gariptir hakkımızda hiçbir suç delili olmadığı için suçluyuz” diyen Gürsel, durumun bir “yargısız infaza” dönüştüğünü söyledi.

Kadri Gürsel’in mektubu şöyle:

Hepinize Silivri Kapalı Ceza ve İnfaz Kurumu 9 Nolu Cezaevi B Blok 25 nolu koğuştan selam ve sevgiler. Koğuş arkadaşlarım Turhan Günay ve Musa Kart’ın da hepinize çok selamları var. Basın özgürlüğünün alabildiğine baskılandığı, ifade özgürlüğünün cendereye alındığı, toplantı ve gösteri yapma özgürlüğünün neredeyse ortadan kaldırıldığı bu zor dönemde, hapisteki gazetecilerin ve genelde gazeteciliğin mücadelesini diri tutma çabanızı şükranla karşılıyoruz.

Bugün Silivri cezaevinde olmasaydım, ben de uzun yıllardır birlikte basın özgürlüğü mücadelesi verdiğim sizlerle bir arada olacaktım. Şimdi bir gazeteci olarak bulunduğum yerden, verdiğiniz mücadelenin ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu bir daha anlıyorum. Bizler Cumhuriyet gazetesinin susturulmasını ve yok edilmesini amaçlayan bir siyasi operasyon kapsamında yaklaşık üç ay önce tutuklandık ve savcılıkta bize yöneltilen sorulardan terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına faaliyet göstermekle suçlandığımızı anlıyoruz.

Gerçekten de savcının bu suçlamayı nasıl olup nasıl delillendireceğini merak ediyoruz. Çünkü hepimiz içtenlikle ve büyük bir doğrulukla bize atfedilen suçlar delille desteklenemez. Söz konusu iddialar delillerle destekleniyor olsaydı, hakkımızda bir yargı süreci söz konusu siyasi operasyonun amacı doğrultusunda başlatılabilirdi. Ancak zaman geçiyor, tutukluluğumuz bir cezaya dönüşüyor ve yargısız infaza maruz bırakılıyoruz. Gariptir hakkımızda hiçbir suç delili olmadığı için suçluyuz. Bir suç delili olmadığı için yargı süreci erteleniyor. Çünkü tutuklu kalmamız isteniyor ve bu içinde bulunduğumuz dönemin bir karakteristiği.

Gazeteciliğin kriminalize edilmesi ve gazetecilerin hiçbir şekilde suç oluşturmayan mesleki faaliyetlerinden suçlanarak cezaevinde tutulmaları, bir kez daha ülkemizdeki basın özgürlüğü ve hukuk açığının başlıca sorunlarından biri haline gelmiştir. Bu bilinçle bir tutuklu gazeteci ve basın özgürlüğü aktivisti olarak hepinizi selamlıyor ve mücadelenizde başarılar diliyorum.

Kadri Gürsel, gazetenin yazar, çizer ve yöneticilerinden 10 kişi ile birlikte 81 gündür “örgüt üyesi olmakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla tutuklu.

 

Previous post
Af Örgütü: Hasta tutuklu Sibel Çapraz acilen tedavi edilmeli
Next post
Kayyum parka da el attı: Öldürülen çocukların isimlerinin olduğu panoyu kaldırttı