Ana SayfaDünyaKağıtlara sihirli dokunuş: Malena büyüleyeci dünyalar yaratıyor

Kağıtlara sihirli dokunuş: Malena büyüleyeci dünyalar yaratıyor

HABER MERKEZİ – Malena Valcarcel, kağıtları sihirli dokunuşlarıyla seyrine doyumsuz birer sanat eserine dönüştürüyor. Sınırsız hayal dünyasını kağıtların kıvrımlarıyla birleştiren Valcarcel’in eserleri Kanada’dan Çin’e pek çok ülkede ilgi görüyor.

İspanyol sanatçı Malena Valcarcel, kağıda can vererek sayfaları bir sanat eserine dönüştürüyor.

Kendini ‘kağıt sanatçısı’ olarak nitelendiren Valcarcel, haftalar süren titiz bir çalışmanın ardından manzaralar, anlar ve sahneler oluşturuyor.

Deutsche Welle’ye konuşan, İspanyol sanatçı kağıdın kesilebilir olduğu için kolayca şekle girebildiğini belirterek kağıttan dünyalar yaratma serüvenine nasıl başladığını şu sözlerle aktarıyor:

Tüm bu geri dönüşüm ve kendin yap furyası başladığında çok fazla eski kitabım vardı. Okumayı çok sevmeme rağmen bunlar artık okumadığım kitaplardı. Bir süre sonra kendi kitaplarım yetmemeye başladı ve köpeğim ile düzenli olarak dükkan dükkan gezerek kelepir kitaplar satın alıyorum.

Sanatçı el işine yatkın olduğunu erken yaşlarda fark etmiş. 3 yıl boyunca yabancı dil öğretmeni olarak çalıştıktan sonra kağıt sanatına geri dönmüş.

Masal kahramanlarının kağıttaki sureti

Bunları atölye olarak da kullandığı evinde sanata dönüştüren Valcarcel’in aklına gelen heykel ve sahne fikirlerinin sınırı yok.

Valcarcel, eserlerinde farklı alanlardan etkilendiğini belirterek şunları aktardı:

Yunan mitolojisi, tarihi kişilikler, çocuk masalları -örneğin şuan bir küçük prens heykeli- üzerinde çalışıyorum. Bir kaç ‘Kırmızı Başlıklı Kız’ çalışmam da var ‘Alice Harikalar Diyarı’nda da. Masal ve tarihi kişilik olmayan tüm çalışmalarım tamamen hayal gücüne dayanıyor.

‘Kağıda dair tüm hayallerim gerçekleşti’

Yaşadığı AliCante kenti, Valcarcel için bir ilham kaynağı. Kentte hem yıkımın hem de görkemin geride bıraktığı izler var. Ve Akdeniz suya yakın olma ihtiyacı duyan Valcarcel için ideal bir mekan.

“Kağıtla çalışmaya başladığımda çok büyük hayallerim vardı ve bunların hepsine ulaştım” diyen Valcarcel’in sanatının güzelliği ve kalitesi çabuk yayılmış.

 

Valcarcel eserlerini şimdiye dek; Alaska, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya ve Çin’e çok sayıda çalışmasını satmış. Ancak sanatçının çalışmaları yaşadığı yerde henüz ilgi görmüyor. Muhafazakar bir sanat anlayışı olan İspanya için kağıt sanatı çok yeni. Fiyatlar da önemli bir faktör. Çünkü bir heykel bin üç yüz euroya satılıyor. 40 euroya ise eski kağıtlardan yapılmış mücevher alınabiliyor.