Ana SayfaDünyaKıbrıs milletvekili: Barbaros Şansal’a saldırı ada halkında şok etkisi yarattı

Kıbrıs milletvekili: Barbaros Şansal’a saldırı ada halkında şok etkisi yarattı

HABER MERKEZİ – Barbaros Şansal’ın sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle Kıbrıs’tan sınır dışı edilip ardından tutuklanmasıyla başlayan tartışmalar Kıbrıs’ta da devam ediyor. Şansal’ın sınır dışının ardından lince maruz bırakılması adada da tepkilere neden oldu. Karınca’ya konuşan TDP Milletvekili Zeki Çeler, Şansal’ın yaşadıklarının kabul edilemez olduğunu belirtti ve “Şansal’a yönelik saldırılar ve yaşananlar ada halkında şok etkisi yarattı” dedi.


Röportaj: ALTAN SANCAR


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Milletvekili Zeki Çeler, Modacı Barbaros Şansal’ın Kuzey Kıbrıs’tan sınır dışı edilerek Türkiye’ye gönderilmesi ve ardından İstanbul Atatürk Havalimanı’nda linç edilmesine ilişkin Gazete Karınca’ya açıklamalarda bulundu.

TDP Milletvekili Zeki Çeler, son beş yılda Kuzey Kıbrıs’tan 1811 kişinin karıştıkları kavgalar veya hapis yatmalarını gerektiren durumlar nedeni ile sınır dışı edildiğini belirtti.

Modacı Barbaros Şansal’ın Kıbrıs’ta moda okulu açma girişimini anımsatan Çeler, Şansal’ın Kıbrıs’a yönelik olumlu sözlerinin ada halkı tarafından olumlu karşılandığını ve bu nedenle Şansal’ın adada benimsenmiş bir kişilik olduğunu belirtti. Çeler, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Kabul edilebilir değil’

Geçtiğimiz yıllarda havalimanı girişinde az miktarda marijuana ile yakalandığında, hakkında yasa gereği sınır dışı kararı verilmişti. Ancak dönemin İçişleri Bakanı, yasal yetkisini kullanarak sınır dışı edilme durumunun önüne geçmiş ve durdurmuştu. Şimdi görevde bulunan İçişleri Bakanı’nın Şansal’ı sınır dışı etme gerekçesi ise yılbaşı gecesi Facebook üzerinden yayınladığı video idi. Videoda söylenenleri tasvip edersiniz ya da etmezsiniz, yasalarımıza göre insanların ifade özgürlükleri mevcuttur ve sosyal medya üzerinden paylaşılanların suç olup olmadığına bakanlığın karar verme yetkisi bulunmamaktadır. Ancak bu yasaların uygulanmaması bırakın Şansal için, tüm vatandaşlar açısından kabul edilebilir değildir.

‘KKTC toplumu böylesi bir kültüre sahip değil’

Türkiye’nin yazılı bir iade talebinde bulunduğuna dair bir açıklama veya belgenin mevut olmadığını açıklayan Çeler, talebin gelmesi halinde Şansal’ın tutuklanarak iade edilmesi gerektiğini belirtti.

Kıbrıs halkının kültürel yapısı ile uyuşmayan ve milli duyguları farklı yönlere çeken “provakatör” insanların adada da ortaya çıkması ve bazı basın mensuplarının da İçişleri Bakanlığı ve emniyete yazılı başvuru yapması ile Şansal’ın sınır dışı edilmesi olayının tetiklendiğini belirten Çeler, havalimanında yaşanan saldırıyı ise şöyle değerlendirdi:

KKTC toplumu böylesi bir kültüre sahip değil, çünkü bizler açısından alışılagelmiş olan düşmanlık durumunda dahi bireylerin cezalarını mahkeme kararı ile çekmesidir. Toplumun veya bireylerin cezaya karar vermesi ve bunu linç biçiminde uygulaması Kıbrıs Türklerinin kabul edebileceği bir şey değildir. Ben yaşananların ardından Meclis’te gerçekleşen ilk oturumda bunu gündeme taşıdım ve hükümete ‘Aprondan yaşananların ardından yaptığınızdan utandınız mı ve içinize sindirdiniz mi?’ diye sordum. Başbakan Yardımcısı verdiği cevapta ise ‘Bizim ülkemizde yaşanmasa dahi buna sebep olmak kabul edilebilir değildir’ dedi.

‘Şansal’a yönelik saldırılar Kıbrıs halkında şok etkisi yarattı’

Şansal hakkında yürütülen sürecin tüm Kıbrıslılar tarafından da takip edileceğini söyleyen Çeler, adada son dönemde kutuplaşmaya yol açan davranışların arttığına dikkat çekti.

Şansal olayının ardından bu kutuplaştırıcı davranışların tartışılmaya başladığını belirten Çeler, sözlerini şöyle tamamladı:

Sosyal medyada şiddet ve ötekileştirici söylemler içeren paylaşımlar artmaya başladı. Bu noktada hükümet, muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin çağrılar yapması gerektiği dillendirilmeye başlandı. Önümüzdeki dönemlerde bir daha böylesi vakaların yaşanmaması, vatandaşların düşünce özgürlüğüne müdahale edilmemesi ve aynı zamanda vatandaşların da iletişim araçlarını saygı çerçevesinde kullanması gündeme getirmenin gerekliliğini gördük. Çünkü Şansal’a yönelik saldırılar ve yaşananlar ada halkında şok etkisi yarattı.

  Barbaros Şansal’ı Kıbrıs’ta şikayet edenler kimlerdi? - ÖZEL HABER