Ana SayfaDünyaMartin Schulz, Angela Merkel’in rakibi oldu

Martin Schulz, Angela Merkel’in rakibi oldu

HABER MERKEZİ – Avrupa Parlamentosu’nun eski başkanı Martin Schulz, Alman Sosyal Demokrat Parti’nin genel başkan ve başbakan adayı olarak açıklandı. 

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Yönetim Kurulu, Almanya’da yapılacak olan genel seçimlerde başbakan adaylığına Avrupa Parlamentosu (AP) eski başkanı Martin Schulz’u oybirliğiyle seçti.

Schulz, SPD’nin genel başkanlık görevini de devralacak.

Parti yönetiminin kararı, 19 Mart’ta Berlin’de yapılacak olağanüstü parti kongresinde delegeler tarafından oylanarak resmiyete kavuşacak.

Martin Schulz yönetim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada SPD’yi en güçlü parti haline getirmek istediğini söyledi.

Konuşmasında adalet vurgusu da yapan Schulz, şunları söyledi:

Eğer bir şirket şefi korkunç hatalar yaptığı halde prim alıyor ve bir tezgahtar kadın küçücük bir kayıpta işten atılıyorsa adil bir gidişat yok demektir.

Almanya’da 2017’de iki seçim var

2017 Almanya açısından seçimlerle dolu bir yıl olacak. Şubat ayında cumhurbaşkanlığı, Eylül ayında ise parlamento seçimleri yapılacak.

2017’de yapılacak genel seçimlerde, Hıristiyan Birlik partilerinin Başbakan adayı halen bu görevi yürüten Angela Merkel olacak. Merkel seçilmesi halinde, dördüncü kez başbakanlık koltuğuna oturacak.

Cumhurbaşkanlığı için Almanya Dışişleri Balkanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte toplam dört aday bulunuyor. Sol Parti cumhurbaşkanlığına siyaset bilimci Christoph Butterwegge’yi, sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Albrecht Glaser’i, Özgür Seçmenler (Freie Wähler) partisi de Alexander Holt’u aday gösterdi.

Previous post
Bakan’dan ‘kuraklık’ açıklaması: Muhalefet 'su bitiyor' diyor, Allah hemen kar gönderiyor
Next post
Sol popülizm ve siyasetin feminizasyonu - Laura Roth & Kate Shea Baird