Ana SayfaGüncelMHP tabanındaki ‘rahatsızlığa’, Bahçeli’den ‘Sorumluluğu üzerime aldım’ yanıtı

MHP tabanındaki ‘rahatsızlığa’, Bahçeli’den ‘Sorumluluğu üzerime aldım’ yanıtı

HABER MERKEZİ – Anayasa değişikliği teklifine “hayır” oyu kullanacağını ve partisinden istifa edeceğini belirten MHP Milletvekili Halaçoğlu, istifadan vazgeçtiğini açıkladı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye partinin anayasa tasarısındaki tavrı nedeniyle tabanda ciddi rahatsızlıklar olduğunu aktardığını söyleyen Halaçoğlu, “Kendisi de sorumluluğu üzerine aldığını belirtti. Bu konu bir kişinin sorumluluğuyla izah edilebilecek bir konu değil” dedi.

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, başkanlık sistemini de içeren anayasa değişikliği teklifine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

MHP içinden hayır oyu verecek vekillerden olan ve daha önce de partisinden istifa edeceğini açıklayan Halaçoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı görüşmenin ardından istifa kararını geri çektiğini açıkladı. Halaçoğlu, ”İstifa etmemem gerektiğini belirtti. Bu nedenle istifa etmekten vazgeçtim” dedi.

MHP’de partiden ihraç edilen Ümit Özdağ ile 6 milletvekilinin anayasa değişikliğine “hayır” diyeceklerini vurgulayan Halaçoğlu, şunları söyledi:

6 vekil ‘hayır’ diyecek

Milletvekili arkadaşlarımız İsmail Ok, Nuri Okutan, Kadir Koçdemir, Atila Kaya ve ben doğrudan ‘Hayır’ diyen milletvekilleriyiz. Onun dışında 34 milletvekili kalıyor. 3 milletvekili arkadaşımız da kullandıkları pulu görevlendirilen kişiye vermeyenler. 31 kişi ise oy kullandıkları pullarını belirlenen görevliye teslim ediyorlar. Dolayısıyla özgür iradelerini kullanamıyorlar

Bahçeli: Sorumluluk benim

Kendisine tabanımızda çok büyük tepki olduğunu söyledim, kendisi de sorumluluğu üzerine aldığını belirtti. Bu konu bir kişinin sorumluluğuyla izah edilebilecek bir konu değil. Türkiye’nin geleceği ile ilgili bir meseledir. Devlet Bey de benim düşüncelerime saygı gösterdi. İstifa edeceğimi söyledim, etmemem gerektiğini belirtti. Bu nedenle istifa etmekten vazgeçtim.

Diğer milletvekillerine de anayasa değişikliğine “Hayır” demeleri çağrısında bulunan Halaçoğlu, değişikliğin referandumdan geçmemesi için de sahada gerekli mücadeleyi yapacaklarını bildirdi.

Previous post
'Fırat Kalkanı': 5 asker yaşamını yitirdi, 9 asker yaralandı
Next post
DİNK DAVASI | Aralarında Muammer Güler’in de olduğu 51 kişi tanık olarak dinlenilecek