Ana SayfaDünyaOrtaköy saldırısı sonrası ABD dahil 4 ülkeden vatandaşlarına uyarı

Ortaköy saldırısı sonrası ABD dahil 4 ülkeden vatandaşlarına uyarı

HABER MERKEZİ – İstanbul Ortaköy’de yeni yılın ilk saatlerinde yaşanan silahlı saldırının ardından ABD, İngiltere, İsveç ve Avustralya birer açıklama yaparak Türkiye’deki vatandaşlarını uyardı.

İstanbul Ortaköy’de saat 01.15 sıralarında gece kulübü Reina’da düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının ardından ABD Dışileri Bakanlığı açıklama yaptı.

Hürriyet’in haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı, “İstanbul Ortaköy’deki gece kulübünde ateş açıldığı yönünde haberler alınmaktadır. Çok sayıda kişinin öldüğü duyumu alınmıştır” satırlarına yer verdikten sonra vatandaşlarını saldırının olduğu bölgeden uzak durmaları konusunda uyardı.

Açıklamada Amerika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’nun “aşırıcı grupların Amerikan vatandaşları ya da yabancıların yaşadığı ya da sıkça uğradığı yerlerde şiddetli saldırılarını sürdürdüğü” uyarısına da yer verildi.

Amerikan vatandaşlarına özellikle “Batılılar’ın, turistlerin ve yabancıların ziyaret ettiği kalabalık yer ve mekanlardan” uzak durmaları tavsiye edildi.

Bu mekanların yalnızca restoranlarla sınırlı olmadığı, ticaret merkezleri, ibadet yerleri ve ulaştırma noktaları da olduğu kaydediliyor.

İngiltere

Ortaköy’deki ünlü gece kulübü Reina’ya yapılan saldırı sonrasında İngiltere Büyükelçiliği de vatandaşlarına uyarı yaptı.

Büyükelçilik internet sitesinden yapılan uyarıda şöyle denildi:

İstanbul Ortaköy’deki Reina gece kulübünde meydana gelen ciddi olayların ardından, yerel yetkililerin talimatlarına uymanızı ve dikkatli olmanızı öneriyoruz. Daha ayrıntılı bilgi edinebilmek için yerel yetkililer ile görüşmelerimiz sürüyor.

Avustralya

ABD ve İngiltere’nin ardından Avustralya da vatandaşlarına özellikle İstanbul ve Ankara’ya yapacakları ziyaretler konusunda uyardı.

Cumhuriyet’in aktardığı haberde, Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’ndeki yetkililerin de Ankara ile irtibat halinde olduğu ve saldırıda hayatını kaybeden ya da yaralanan Avustralya vatandaşı olup olmadığının öğrenilmeye çalışıldığı belirtildi.

İsveç

İsveç Dışişleri Bakanlığı da İstanbul’daki vatandaşlarını dikkatli olmaları konusunda uyardı. Uyarıda vatandaşların dışarıya çıkmamaları, gelişmeleri izlemeleri istendi.

DHA’nın haberine göre İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sara Modin, İstanbul’daki İsveç vatandaşlarının İsveç’teki yakınları ile temas halinde olmalarını isteyerek bakanlık sitesinde saldırı ile ilgili gelişmelerin anında güncellendiğini söyledi.

  ORTAKÖY KATLİAMI | Silahlı saldırıda 39 kişi hayatını kaybetti
Previous post
Ortaköy saldırısına dünyadan tepki, Obama'dan yardım önerisi
Next post
Ortaköy'deki saldırı dünya basınında