Ana SayfaDünyaSalih Muslim: Türkiye Bab’da büyük bir bataklığa girdi

Salih Muslim: Türkiye Bab’da büyük bir bataklığa girdi

HABER MERKEZİ –  Türkiye’nin Bab’da “büyük bir bataklığa girdiğini” söyleyen PYD Eş Başkanı Salih Muslim, “Türkiye’nin El Bab’da başarılı olması ve El Bab’ı alması zor gözüküyor” dedi. Muslim, Türkiye’nin ABD’ye YPG konusunda yaptığı eleştirilere de değinerek, “YPG, IŞİD ile mücadele ediyor. Türkiye, IŞİD’in düşmesini, yenilgiye uğramasını istemiyor” dedi.

PYD Eş Başkanı Salih Muslim, Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü ‘Fırat Kalkanı Operasyonu’na ilişkin konuştu.

Çatışmaların yoğunlaştığı El Bab’da büyük bir bataklığa girdiğini söyleyen Muslim, “Türkiye bu bataklıktan nasıl çıkacak belli değil. Türkiye’nin El Bab’da başarılı olması ve El Bab’ı alması zor gözüküyor” dedi.

Sputnik’e konuşan Muslim’in röportajında Bab’la ilgili şu değerlendirmede bulundu:

 ‘Türkiye’nin Bab bataklığından nasıl çıkacak belli değil’

Türkiye bu bataklıktan nasıl çıkacak belli değil. Türkiye’nin El Bab’da başarılı olması ve El Bab’ı alması zor gözüküyor. Kesin bir şey yok henüz.

Türkiye Menbiç’e saldırırız diyor. Rüya görüyor. Kim Menbiç’e saldırırsa Menbic halkı kendini savunur. Topraklarını savunurlar. Sadece Türkiye değil, kim Menbiç’e saldırırsa oradaki insanlar kendini savunurlar.

Türkiye’nin ABD’ye YPG konusunda yaptığı eleştirilere de değinen Muslim bu konuda ise şunları söyledi:

‘Türkiye, IŞİD’in düşmesini istemiyor’

YPG, IŞİD ile mücadele ediyor. Türkiye, IŞİD’in düşmesini, yenilgiye uğramasını istemiyor. Türkiye’nin IŞİD ilişkileri vardır. Türkiye bundan dolayı ABD’nin YPG’ye silah vermesini istemiyor. Çünkü IŞİD ile karada en etkili mücadele eden YPG güçleridir. Demokratik Suriye Güçleridir. Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD’e ağır darbeler vuruyor. Demokratik Suriye Güçleri, IŞİD ile mücadelede koalisyon güçleri ile ortak hareket ediyor. Türkiye koalisyon güçlerinin Demokratik Suriye Güçleriyle ilişkide olmasını istemiyor. Onlara silah vermesini istemiyor.

PYD’nin Rusya ve ABD ile diplomatik ilişkileri hakkında da konuşan Muslim şu ifadeleri kullandı:

Moskova’daki PYD bürosu kapatılmadı’

ABD ile ilişkilerimiz iyi bir şekilde gidiyor. Demokratik Suriye Güçleri yöneticilerinden aldığımız bilgilere göre ABD, Demokratik Suriye Güçlerine askeri yardımlarda bulunuyor. ABD ile Demokratik Suriye Güçleri arasında da iyi ilişkiler bulunuyor.

Rusya’da Demokratik Özerklik Temsilciliği bürosu bulunuyor. Bazı kesimlerin PYD’nin Moskova’daki temsilcilik bürosunun kapatıldığı yönündeki iddiaları doğru değildir. Büro açık ve faaliyetlerine devam ediyor. Rakka operasyonunun 2. aşaması devam ediyor. Başarılı gidiyor. İlerleme var. Birçok yer IŞİD’den temizlendi.

‘Kuzey Suriye Rojava Federasyonu Kongresi’nde’  Rojava isminin çıkartılmasına ilişkin ise Muslim şunları söyledi:

Rojava isminin değiştirilmesi Kuzey Suriye Federasyonu kongresine katılanların almış olduğu bir karardır. Kongrede Rojava ismi değiştirildi. Artık ‘Kuzey Suriye Federasyonu’ oldu. Rojava da Kuzey Suriye federasyonu içerisinde yer alıyor. Kuzey Suriye’de her kesimden insan yaşadığı için Rojava ismi çıkarılmış olabilir.