Ana SayfaDünyaTrump, vize kısıtlamasına karşı çıkan Adalet Bakanı’nı görevden aldı

Trump, vize kısıtlamasına karşı çıkan Adalet Bakanı’nı görevden aldı

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecilere ülke sınırlarını kapatmasının “yasal olarak problemli” olduğunu açıklayan Adalet Bakanı Sally Yates’i görevden aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, mültecilerin ülkeye kabulünü yasaklamış ve 7 ülkenin vatandaşlarına vize kısıtlaması getirmişti.

Trump, 7 ülkenin vatandaşlarına kapıları kapatan kararnameyi uygulamayacağını açıklayan ve vize kısıtlamasının “yasal olarak problemli” olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Vekili Sally Yates’i görevden aldı.

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Adalet Bakanı yardımcılığı görevine getirilen Sally Yates, Trump’ın aynı koltuğa aday gösterdiği Jeff Sessions Senato onayı alana dek vekaleten Bakanlık görevini yürütüyordu.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Adalet Bakanı Vekili Sally Yates Birleşik Devletler vatandaşlarını korumaya yönelik tasarlanmış yasal bir kararnameyi uygulamayı reddederek Adalet Bakanlığı’na ihanet etmiştir. Bu kararnamenin yasallığı Adalet Bakanlığı Hukuk Müşavirliği tarafından onaylanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Yates’in eski Başkan Barack Obama’nın atadığı bir yetkili olduğu ve sınırlar ile yasadışı göçmenlik konularında zayıf olduğu öne sürüldü.

Görevden alınan Yates, bir mektupla Adalet Bakanlığı avukatlarına Trump’ın Cuma günü imzaladığı vize yasağı kararını mahkemelerde savunmamaları talimatını vermişti.

Yates’in yerine Virginia Doğu Bölge Savcısı Dana Boente’nin atandığı açıklandı.