Ana SayfaGüncelTürkiye ve Irak’tan ‘Başika’ açıklaması

Türkiye ve Irak’tan ‘Başika’ açıklaması

HABER MERKEZİ – Irak Büyükelçisi, Türkiye askerinin Musul operasyonunun bitmesinin ardından Başika’dan çekileceğini açıkladı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da ‘dostane çözüm’ vurgusu yaparak bölgenin IŞİD’den temizlendikten sonra Başika konusunun değerlendirileceğini ifade etti.

Başbakan Binali Yıldırım ve Irak Başbakanı Haydar el İbadi, geçen hafta başkent Bağdat’ta bir araya geldikleri toplantıda Başika’daki Türk askeri varlığını ele almıştı.

Yıldırım, ortak açıklamada sorunun ‘dostane’ bir şekilde çözüme ulaştırılacağını ifade etmişti.

  Başbakan Yıldırım'dan Şengal ve Başika açıklaması

İbadi ise Yıldırım’a yönelik “Başika konusunda imzalanan sonuç bildirgesinde Türk askerlerinin topraklarımızdan çekilmesi talebimizi ilettik” açıklamasında bulunmuş, son olarak da TSK’ya bağlı birliklerin Başika Kampı’ndan çekilmemesi halinde Türkiye’yle ilişkilerde ‘tek bir ileri adım atılmayacağını’ ifade etmişti.

  İbadi'den Türkiye açıklaması: Başika'dan çekilinmemesi halinde ilişkiler ilerlemez

Ubeydi: Çekilme Musul operasyonu sonrası

Başika konusuna ilişkin iki ülkeden birer açıklama daha geldi.

Irak Büyükelçisi Salih El Ubeydi, 3 ay içerisinde Musul operasyonunun biteceğini belirterek Başika kampında bulunan Türkiye askerinin operasyonun tamamlanmasından sonra çekileceğini söyledi.

El Ubeydi, “Başika çözülürse diğer işbirlikleri de görüşülür. Türkiye’nin Irak topraklarında operasyon yapmasını beklemiyoruz” dedi.

Işık: DAEŞ’ten temizlenince Başika’yı görüşeceğiz

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da bölgenin IŞİD’den temizlendikten sonra Başika konusunun değerlendirileceğini ifade etti.

Fikri Işık da konuya dair şöyle konuştu:

Musul yakınlarında, Başika’da, Gedu üs bölgesinde Türk askerinin varlığı, Sayın Başbakanımızın da ifade ettiği gibi bir keyfiyet değildir, bir zorunluluktur. Bölgeden DEAŞ’ın temizlenmesi, sökülüp atılması, Musul’un tekrar güvenli bir şehir haline gelmesi Irak’ın güvenliği kadar Türkiye’nin güvenliği açışından da önemlidir.

700 üzerinde DAEŞ üyesi etkisiz hale getirildi. Kampın amacı öncelikle bölgenin DAEŞ’ten temizlenmesidir. DAEŞ temizlendikten sonra oturup, değerlendireceğiz. Konuyu dostane şekilde çözeceğiz.