Ana SayfaEkonomiTürkiye’de ev alıp iş verene vatandaşlık hakkı

Türkiye’de ev alıp iş verene vatandaşlık hakkı

HABER MERKEZİ – Türkiye’de en az 2 milyon dolar tutarında yatırım yapan veya en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şartıyla satın alan yabancılara vatandaşlık verilecek. Ayrıca en az 100 kişilik istihdam sağlayanlara da bu hak tanınıyor.

Türkiye’de yatırım yapan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili düzenleme yürürlüğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kanunu uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapan yönetmelikte şartlar belirlendi.

NTV’nin haberine göre en az 1 milyon dolar tutarında taşınmazı üç yıl satılmaması şerhiyle satın alan, en az 2 milyon dolar tutarında sabit sermaye yatırımı yapan, en az 3 milyon dolar tutarında mevduatı üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı belgelenen veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı tespit edilen diğer ülke vatandaşlarına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilecek.

Değişiklikle, en az 100 kişilik istihdam oluşturduğu belgelenen yabancıların da vatandaşlık almaya hak kazanacağı hüküm altına alındı.