Ana SayfaGüncelÜç aylık BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı

Üç aylık BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı

HABER MERKEZİ – Ekim-Kasım-Aralık 2016 dönemini kapsayan BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı. Rapora göre 1 Ocak 2017 itibariyle 131 gazeteci cezaevinde; 7’si gazeteci 28 kişi “Erdoğan” sanığı; 54 gazetecinin mal varlığına el konuldu; 12 kez yayın yasağı kararı verildi; KHK ile 24 medya organı kapatıldı.

Ekim-Kasım-Aralık 2016 dönemini kapsayan BİA Medya Gözlem Raporu açıklandı.

Raporda “öldürülen gazeteciler”, “hapisteki gazeteciler”, “saldırı, tehdit ve engellemeler”, “soruşturmalar, açılan-süren davalar, kararlar”, “hakaret, kişilik hakları ve tazminat davaları”, “yasaklamalar, kapatmalar, toplatmalar”, “Anayasa Mahkemesi”, “AİHM” ve “RTÜK” gibi bölümler yer alıyor.

Rapor iktidarın güvenlik politikaları adı altında eleştirel haberciliği yok etme çabasına işaret ediyor.

Ayrıca BİA’nın bu raporu, Cumhurbaşkanına hakaret suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesini meşrulaştıran Anayasa Mahkemesi’nin de, “dünyanın en büyük gazeteci cezaevi” haline gelen Türkiye’de ne darbe girişimi sonrasında tutuklanan ne de genelde ifade özgürlüğü hakkı çiğnenen gazetecilerin haklarını koruma yönünde altı aydır tek bir karar almadığını gözler önüne seriyor.

BİA’nın raporuna göre Ekim-Kasım-Aralık 2016 döneminde öne çıkan veriler şöyle:

Tutuklamalar

131 gazeteci 1 Ocak 2017’ye cezaevinde girdi. Tutuklu gazetecilerden 31’i Kürt medyasındandı.

Gazetecilere saldırı

En az 8 gazeteci ve 1 gazete merkezi saldırıya uğradı.

Gözaltılar

21’i KHK ile kapatılan medya organlarında çalışmış olanlar, 4’ü de uluslararası medya temsilcisi olmak üzere toplam 41 gazeteci ve medya çalışanı gözaltına alındı.

‘Erdoğan’ sanıkları

TCK’nın 299. Maddesinden ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret”ten mahkum edilen gazeteci tespit edilemedi. Ancak yedisi gazeteci, 21’i eylemci toplam 28 kişi yazı, görüş ve eleştirileri nedeniyle 299. Maddeden halen yargılanıyor. Ayrıca bir hakime TCK 299’dan yeni dava açıldı. Sekiz gazeteci bu suçlamadan beraat etti.

Yayın yasakları, engellemeler, internet kesintileri

En az 12 yayın yasağı veya geçici yayın yasağı kararı verildi. 8 İnternet haber sitesi sansür edildi. KHK ile 24 medya organı kapatıldı. 54 gazetecinin mal varlığına el konuldu.

Uluslararası medyadan iki gazeteciye Türkiye’ye giriş yasağı veya sınırdışı uygulandı. 1 gazetecinin sürekli basın kartı yenilenmedi; 2’sinin basın kartı iptal edildi.

HDP’li yetkililer tutuklanırken İnternet haberciliğini de derinden etkileyen bölgesel elektrik kesintileri yaşandı. Red Hack soruşturmasında dropbox gibi bulut depolama servislerine sansür geldi. 1 tabela, 2 eyleme yasak getirildi. Ayrıca, beş sansür olayı daha yaşandı.

Hakaret

Bir yerel gazeteci hakaret suçlamasıyla açılan ceza davası kapsamında toplam 7 bin 300 TL adli para cezasına ve kişilik haklarına saldırıdan da 10 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Halen yedi gazeteci toplam 62 yıl 4 ay hapis ve 100 bin TL de manevi tazminat istemiyle yargılanıyor.

TMK/TCK

73 gazeteci TMK uyarınca toplam 547 yıl 6 ay hapis istemiyle yargılandı; 5 gazeteci toplam 15 yıl 2 ay 3 gün hapse mahkum edildi. 5 gazeteci beraat ederken birinin davası zamanaşımından düştü.

Bu dönemde yargılanan 73 gazeteciden 38’i, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısıyla Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara bir günlük sembolik eylemle dikkate çeken ve “Eş yayın yönetmenliği” kampanyasına katılanlardı.

İşten çıkarmalar

7 gazeteci ve medya çalışanı işten çıkarıldı veya işten çıkmak zorunda bırakıldı. OHAL sonrası da 170’i aşkın medya organının kapatılmasıyla 2 bin 500’ü aşkın medya çalışanı işsiz kalmıştı.


* Rapora ilişkin daha ayrıntılı bilgiye buradan bakabilirsiniz.

Previous post
HDK'den referandum açıklaması: Son sözümüz 'Hayır'
Next post
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı, dolar yükseldi